Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Likvidaci požáru jsme předpokládali dnes, proti je počasí, řekl šéf hasičů

Česko

  7:52aktualizováno  18:34
Hasiči se blíží likvidaci požáru v Českém Švýcarsku. Řekl to ředitel HZS Vladimír Vlček. Likvidaci předpokládali hasiči již dnes, proti ale bylo počasí a vysoké teploty. Požár hasí už třináctý den, stále zbývá dohasit kolem 400 hektarů plochy. Po týdnu v Hřensku opět pomáhají italské letouny Canadair. Vrtulníky i v pátek hasí v tzv. „vláčku“, kdy stroje postupně shazují vodu rychle po sobě.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Italské Canadairy by podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky měly při hašení v Českém Švýcarsku velmi pomoci, narozdíl od minulého týdne budou k dispozici dlouhodobě. Na pátečním brífinku informoval, že generální štáb večer zhodnotí jejich účinnost a na základě toho zkusí přeskupit síly na víkend. Snížení počtu hasičů na místě zatím podle něj není v plánu.

Kavka dále doplnil, že kvůli nedostatečným srážkám očekává přetrvávající problémy v okolí Bouřňáku a Křídelní stěny. Tam se nachází těžko uhasitelné podloží.

Termín předání se posunul a zatím podle ředitele není jasné, kdy bude likvidace vyhlášena. Po jejím vyhlášení se však budou moct vrátit domů obyvatelé z evakuovaného Hřenska a jeho dalších částí Mezné a Mezní Louky. O návratu turistů budou spolu s národním parkem jednat okolní obce a ministerstvo životního prostředí.

„Je třeba připravovat převzetí území ze strany národního parku České Švýcarsko a v tuto chvíli jsme ve fázi, že máme rozděleno místo zásahu na čtyři sektory. V tuto chvíli je jeden sektor připraven k předání,“ řekl Vlček. Nejblíže předání je podle něj oblast u obce Janov. Na dalších třech sektorech dál pokračují hasební práce.

Záchranné složky budou muset na místě zasahovat i po ukončení hasičského zásahu. „I na místech, kde dosud nehořelo, tak se nám kořenovým systémem vznítil požár, dnes třeba tady nad Hřenskem,“ uvedl Vlček. Do budoucna se bude podle něj diskutovat zejména podoba bezzásahových zón z pohledu požární ochrany. „Jsme v situaci, kdy například obec Mezná nemá požární vodu, není tam zabezpečený vodovod pro hašení, což je jeden ze základních atributů proto, aby tam mohl probíhat úspěšný zásah,“ podotkl.

Do Česka už opět dorazily dva letouny Canadair z Itálie. Přistály ve Vodochodech. Stroje v Českém Švýcarsku pomáhaly hasit před týdnem, pak se vrátily. Zda se podařilo všechna ohniska v Itálii uhasit, není jasné. Stále tam však hrozí riziko vzniku dalších požárů. Každé letadlo má kapacitu 6 000 litrů vody. Katalogová cena jednoho takového speciálního letadla na hašení je 35 milionů eur (859 milionů Kč). Letadla dokážou ale pojmout dvakrát tolik vody co švédské stroje. Vodu nabírají přímo z vodní hladiny, kvůli čemuž je od minulého týdne uzavřeno jezero Milada u Ústí nad Labem.

Mluvčí hasičů informoval, že do páteční akce bylo nasazeno pět vrtulníků, ke kterým se odpoledne přidaly italské Canadairy. Měly by zasahovat v oblasti Gabrieliny stezky. Dále doplnil, že švédské letouny Air Tractor, které v Hřensku pomáhaly od minulého pátku, svou misi v pátek dopoledne ukončily.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové nebylo České Švýcarsko na tak velký požár připraveno. Na tiskové konferenci uvedla, že chce s obcemi ve všech parcích probrat prevenci vzniku požárů.

Zásah komplikují vysoké teploty

Nad Hřenskem se v noci na pátek rozhořelo plamenem jedno ze skrytých ohnisek. Hasičům se ho již povedlo z větší části uhasit, uvedl v pátek dopoledne jejich mluvčí.

Hasiči v noci museli přeskupit některé síly a prostředky, aby na ně lépe dosáhli. „Jižní strana území je klidná, tam děláme jen dohlídky. Během noci nikdo nebyl zraněn,“ uvedli ráno ústečtí hasiči na Twitteru. Od začátku zásahu bylo ošetřeno celkem 90 zraněných hasičů.

Zásah ale hasičům komplikují vysoké teploty. Záchranáři se musí častěji střídat, proto jich je v Českém Švýcarsku dál zhruba tisíc.

Podle meteorologů se mají v pátek teploty vyšplhat vysoko nad 30 stupňů. Odpoledne a večer očekávají ojedinělý výskyt bouřek doprovázených kroupami či nárazovým větrem (předpověď počasí viz zde).

Hasiči v pátek budou v Českém Švýcarsku opět vysílat vrtulníky v tzv. vláčku, kdy létají v řadě za sebou a shazují vodu pouze na jedno konkrétní místo, tedy ve větším množství. Taktika se osvědčila už ve čtvrtek.

Podle mluvčího Kavky se hasiči budou soustřeďovat hlavně na problematické oblasti nad Hřenskem, u Pravčické brány a na Bouřňáku, kde jim dělá problém obtížně uhasitelné podloží.

Situace zůstává napjatá i na německé straně. Hašení požáru v národním parku Saské Švýcarsko ztěžují vysoké teploty. Stejně jako v Hřensku představují problém skrytá ohniska. Informoval o tom dnes deník Sächsische Zeitung.

„Horko je pro hasiče velkou zátěží a také situace s deštěm je poměrně nepříznivá,“ uvedla Yamina Benamaraová, představitelka okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří. Největší problém podle ní působí ohniska skrytá v půdě, která jsou zdrojem řady nových požárů. Ty se však zatím podařilo vždy uhasit.

S plameny na saské straně hranice nyní bojuje na 600 hasičů a 12 hasičských vrtulníků. Zásah se odehrává na zhruba 150 hektarech, tedy na přibližně třetinové ploše oproti té v Česku. Němečtí hasiči položili další dva kilometry hadic, aby mohli hasit i na hůře přístupných místech. Plameny nyní neohrožují žádné obytné oblasti, evakuace osob se proto nechystá.

Slanění speciálně vycvičených lezců z vrtulníků na průzkum skrytých ohnisek v těžko přístupném terénu v okolí Pravčické brány se nevydařilo, helikoptéra ohniska rozdmýchávala.

V pátek se tam pokusí lezci dostat ze země. Jejich úkolem bude proklestit cestu a případně tam také vytvořit čerpací stanoviště pro helikoptéry.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat