Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár vzácného kostela v Gutech byl tak silný, že roztavil všechny tři zvony

Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s... | foto: ČTK

TŘINEC Žár při nedávném požáru dřevěného kostela v Gutech byl natolik silný, že roztavil všechny tři zvony. I ten ze 16. století. Památkáři všechen materiál během likvidace trosek zajistili. V budoucnu by mohla slitina sloužit při výrobě nových zvonů, řekl ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.

Kostel podle policie úmyslně zapálili tři mladíci. Dva z nich jsou ve vazbě. Připravuje se stavba nového kostela, dárci na ni už přispěli částkou 1,3 milionu korun.

„Ze tří zvonů se dochovala jen roztavená hmota a několik úlomků. Naším cílem bylo vše dohledat. To se podařilo. V budoucnu by materiál mohl sloužit pro výrobu nových zvonů,“ uvedl Zezula. Jeden ze zvonů přitom pocházel ze 16. století. Na věž byl osazen v roce 1565. Když jej v roce 2001 někdo ukradl, zvedla se taková vlna nevole, že se ho zloději nakonec zbavili. Nalezen byl bez srdce v nedaleké Karpentné.

Noční ničivý požár dřevěného kostela v Třinci-Gutech.
Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s...

Zvonař Jan Šeda řekl, že využití materiálu z původních zvonů je při výrobě nových možné. „Je ale potřeba provést důkladnou analýzu původní slitiny. Novou pak podle toho připravit, aby se míchaly dvě stejné slitiny,“ řekl.

Mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda řekl, že diecéze se nyní soustředí především na přípravu stavby. „Zvony nejsou nyní aktuální. Řešit je budeme později,“ řekl. Dodal, že pokud se zachovaly úlomky původních zvonů i s reliéfy, je pravděpodobné, že ty roztaveny nebudou. „Ty bychom využili jinak. Aby připomínaly původní zvony,“ řekl.

Do konce týdne práce končí

Rozebírání trosek vyhořelého kostela skončilo minulý týden. Na místě nyní pracují archeologové, kteří prohledávají úplně nejnižší vrstvu spáleniště. V ní nalézají například zbytky kovových stavebních prvků či pozůstatky řezbářské výzdoby. Do konce týdne tyto práce dokončí.

„Pokračovat pak budeme podrobnou dokumentací spodní části stavby - podezdívek a podlah. Provedeme také archeologické sondy, které posoudí stav základů a jejich možné využití při stavbě repliky. Navíc nám přinesou informace o stavebním vývoji kostela,“ uvedl Zezula.

Památkáři v troskách našli několik vzácných předmětů. Některé z nich pochází ještě z barokního období. Jedná se o zbytky monstrance a kalicha a také tři velmi dobře zachované mešní zvonky. „Našli jsme i patenu, což je miska, kterou drží kněz pod hostií při svatém přijímání“, uvedl Zezula.

Dřevěný kostel v Gutech vyhořel předminulý týden. Policie krátce nato zadržela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle ní stavbu zapálili úmyslně. Minimálně jeden v tom chtěl pokračovat a měl už vybraný další objekt. Způsobená škoda přesahuje 20 milionů korun. Nálady na stavbu nového kostela by měla pokrýt pojistka. Ta by měla zaplatit i číst interiérů. Zbytek bude biskupství platit z veřejné sbírky. Dosud dárci přispěli částkou okolo 1,3 milionu korun.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!