Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve vědeckém centru ve Vestci hořela laboratoř. Požár způsobil škodu za miliony, i když se sám uhasil

Oheň, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vestec (u Prahy) V biotechnologickém a biomedicínském centru Biocev ve Vestci u Prahy v pondělí večer hořelo v jedné z laboratoří. Hasiči evakuovali čtyři lidi, nikdo nebyl zraněn. Zdroj kouře hasiči objevili v místnosti, kde hořela lednice. Škoda byla vyčíslena na čtyři miliony korun, uchráněné hodnoty jsou v řádech stovek milionů. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Svoboda.

Událost byla hlášena před 20:30. Vzhledem k obrovské hodnotě objektu hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu ze čtyř možných. V poměrně členité budově poté v dýchací technice hledali zdroj kouře. „Díky tomu, že místnost byla v době vypuknutí požáru zcela uzavřena, došlo k samovolnému uhašení plamenů,“ uvedl Svoboda.

Kolem 21:45 měli hasiči požár pod kontrolou a budovu odvětrali. Ze zasažené místnosti musely být vyneseny některé chemikálie. Chemici z Kamenice po celou dobu kontrolně měřili kvalitu vzduchu.

Před půlnocí hasiči místo požáru opět překontrolovali a předali ho správci. Vyšetřovatel si na pomoc přizval expertní skupinu z Technického ústavu požární ochrany Praha. „Příčina vzniku požáru bude předmětem dalšího vyšetřování v následujících dnech,“ dodal Svoboda.

Biocev je jedním z velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI v Dolních Břežanech.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!