Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Přerovsku hořela skládka nebezpečného odpadu. Hasiči mají požár pod kontrolou

Požár skládky nebezpečného odpadu v Hradčanech na Přerovsku. (3. června 2023) foto: Twitter: Hasiči Olomouc

Hasiči celé odpoledne zasahovali na Přerovsku u požáru skládky nebezpečného odpadu. Nasazeno bylo 16 jednotek i vrtulník s bambivakem. Do akce byla nasazená chemická laboratoř měřící koncentraci zplodin v ovzduší.
  15:52aktualizováno  20:16

Hasiči o požáru v Hradčanech na Přerovsku informovali na Twitteru. Plocha zasažená požárem je velká asi 80 krát 30 metrů. Hlášení o události hasiči přijali před 13. hodinou.

Před 20:00, asi po sedmi hodinách zásahu, měli požár pod kontrolou. Požár se nešíří, je hlášena lokalizace.

Hasiči budou v sobotu na místě pracovat, dokud bude světlo. „Požářiště se bude rozhrabávat těžkou technikou,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Následně bude noční režim, na místě bude jednotka profesionálních hasičů a tři až čtyři jednotky dobrovolných hasičů. Ráno se bude postupovat podle aktuální situace.

„U požáru skládky nebezpečného odpadu v Hradčanech aplikujeme pěnu, abychom požár dostali pod kontrolu a snížili vývin kouře a zplodin hoření. V těžce přístupném terénu pracuje 80 hasičů. Fyzicky velmi náročný zásah trvá přes 6 hodin. Nasazeno je 16 velkokapacitních cisteren,“ uvedli hasiči na Twitteru.

„Nasazeny jsou velkoobjemové cisterny i vrtulník s bambivakem. Využíváme dvě čerpací stanoviště k dopravě vody. Zasahujeme v dýchacích přístrojích,“ píší hasiči. Kolem 17. hodiny vyhlásili třetí stupeň poplachu. Situaci komplikovaly nepříznivé povětrnostní podmínky.

Starostové okolních obcí proto byli vyzváni, aby obyvatelům doporučili nevětrat. Jedná se o obce Čechy, Beňov, Domaželice a Prusy.

Přijela i hasičská chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, aby měřila koncentraci zplodin v ovzduší. Měřila u skládky i v okolních obcích a informovala jejich starosty.

Hasiči také potřebovali dýchací přístroje. „Z důvodu velké spotřeby dýchacích přístrojů jede na místo automobil s další zásobou,“ uvedli hasiči.

Starostka obce Čechy Renáta Dočkalová (nez.) řekla, že dým z požáru bylo kolem 13:00 vidět i cítit, zhruba po hodině se situace zklidnila. „Informovali jsme obyvatele mobilním rozhlasem,“ uvedla starostka. Informace o výsledcích měření zplodin zatím nemá, má informace o tom, že hoří zejména směsný komunální odpad.

Autoři: ,