7. prosince 2018 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár stájí u Pardubic někdo založil úmyslně. Lidé přispívají na obnovu penězi i krmením

Ve Spojile zasahuje několik jednotek hasičů u požáru stájí, kde je ustájeno asi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Spojile zasahuje několik jednotek hasičů u požáru stájí, kde je ustájeno asi... | foto: HZS Pardubický kraj

SPOJIL Požár, který 26. listopadu zničil stodolu a kanceláře na farmě Apolenka ve Spojile u Pardubic, někdo založil úmyslně. Uvedla to v pátek mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Škoda dosáhla po konečném vyčíslení dvou milionů korun, na obnovu přispívají individuální dárci i Pardubice a Pardubický kraj.

Ve stodole měla farma zásoby krmiva pro čtyři desítky koní, kozy, ovce a další zvířata. V objektu byly i kanceláře a záchody. Z budovy zbylo jen obvodové zdivo, všechna zvířata se povedlo uchránit. Farma je nadále přístupná veřejnosti.

Lidé a firmy posílají spolku balíky sena a další krmivo. Pardubice jí věnují 300 tisíc korun, stejnou částku uvolnil z krizového fondu také Pardubický kraj.

Žhářství vyšetřuje policie. Její specialisté byli na místě již při uhašení požáru stejně jako policejní pes vycvičený na vyhledávaní hořlavých kapalin, řekla mluvčí pardubické policie Andrea Muzikantová.

Sociální podnik na farmě zaměstnává 33 lidí se zdravotním postižením. Farma provozuje hiporehabilitaci, environmentální výchovu, jezdeckou školu a vyrábí mléčné výrobky z kozího a kravského mléka.

ČTK
K. Jež Mladý komunista. 14:09 7.12.2018
J. Kotala Usekat ruce. A žádný důchod. 12:03 7.12.2018
P. Holeček Ten zhar tam měl zůstat 10:58 7.12.2018

Najdete na Lidovky.cz