Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár bývalého areálu Tatry trval 11 hodin. Škoda je až stamilionová

Česko

  8:59aktualizováno  13:44
KOPŘIVICE - Hasiči v neděli ráno po 11 hodinách dostali pod kontrolu požár průmyslové haly v Kopřivnici na Novojičínsku. Škoda, kterou plameny způsobily, se podle přesnějších odhadů může pohybovat až okolo 100 milionů korun.

Rozsáhlý požár likvidovali v noci na 8. ledna hasiči v Kopřivnici na Novojičínsku foto: ČTK

Na místě v době největšího vytížení zasahovalo 46 hasičských vozidel. Část budovy je nestabilní, statik bude rozhodovat o tom, co těžká technika strhne, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

Příčinu ohně hasiči ještě neurčili. Policie začne okolnosti prověřovat v pondělí.

Podle mluvčího byl požár nahlášen v sobotu v 19:40. „Požár jsme lokalizovali (v neděli) okolo 07:00. Nyní oheň dohašujeme. To potrvá do večera. Plameny poškodily konstrukci střechy a ta se na několika místech propadla. Statik proto rozhodl o demolici části budovy,“ uvedl Gašparín.

Rozsáhlý požár likvidovali v noci na 8. ledna hasiči v Kopřivnici na...
Rozsáhlý požár likvidovali v noci na 8. ledna hasiči v Kopřivnici na...

Hořet v sobotu večer začala hala o rozloze okolo 12 000 metrů čtverečních, která kdysi patřila do areálu automobilky Tatra. V neděli budovu bývalé lisovny využívá několik firem. „Jedná se například o provoz zabývající se zpracováním hutního materiálu, výrobou oken, skladovací prostory nebo stanici technické kontroly silničních vozidel,“ uvedl mluvčí. Dodal, že plameny zachvátily interiér objektu a střechu.

Likvidaci požáru podle Gašparína značně ztěžoval silný mráz. Teploty v noci klesly na minus 15 stupňů celsia. „Voda zamrzala na zemi. Kluzké plochy pak komplikovaly pohyb osob a techniky. Vodní tříšť, která dopadala na hasiče, se pak rychle měnila v ledovou krustu. Ta obalovala jak hasiče, tak i techniku,“ uvedl Gašparín.

Možná jde o největší požár za poslední měsíce

Požárem, hlavně jeho příčinou, se budou zabývat i policisté. „Místo požáru budeme moci prohlédnout v pondělí,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Lenka Sikorová. Dodala, že policisté případ prověřují jako možné obecné ohrožení z nedbalosti. Pokud se prokáže, že skutečně někdo za požár nese odpovědnost, může ve vězení strávit až pět let. „Tento postup je běžný. V tuto chvíli nemáme informace, které by potvrzovaly některou z možných verzí,“ uvedla policejní mluvčí.

Vzhledem k tomu, že hořelo v blízkosti kolejiště v Kopřivnici, už v sobotu večer byl podle údajů na webu Českých drah přerušen vlakový provoz mezi Příborem a Veřovicemi. V úseku Příbor - Kopřivnice byla zavedena náhradní autobusová doprava. Podle aktuálních informací by opatření mělo trvat až do nedělních 18:00.

Pokud se potvrdí, že požár v Kopřivnici napáchal škodu až za 100 milionů korun, půjde v tomto ohledu o jeden z největších požárů za poslední měsíce. Dosud největší škodu od roku 1990 způsobil požár ve Spolchemii v Ústí nad Labem v listopadu 2002, jehož příčinou bylo nedodržení předepsaných postupů při výrobě a který napáchal škody za více než dvě miliardy korun. Škody, která způsobil požár levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti v říjnu 2008, byly odhadnuty na miliardu korun. V loňském roce byl největší událostí obdobného druhu podle výše škody podle údajů hasičů požár v bohumínské drátovně, jehož škoda se vyšplhala na 235 milionů korun.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat