Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár v Železničním muzeu v Jaroměři poškodil pět historických vagonů. Škoda je až 81 milionů

Jaroměř (Náchodsko) Požár v Železničním muzeu Výtopna v Jaroměři na Náchodsku v noci na úterý zničil pět historických vagonů z 30. let minulého století. Mezi zničenými vozy jsou i dva vzácné salonní vozy z maďarského vládního vlaku regenta Miklóse Horthyho. Sbírková škoda podle muzea činí až 81 milionů korun. Hasiči odpoledne uvedli, že materiální škoda na zničených vagonech je 1,7 milionu korun. Muzeum je od 12. října kvůli vládním protiepidemickým opatřením pro veřejnost uzavřeno.

Příčinu ohně hasiči vyšetřují. „Požářiště dnes odpoledne ohledali vyšetřovatelé hasičů a policie. Bylo důkladně zadokumentováno a nyní vyšetřovatelé budou získané stopy a poznatky vyhodnocovat,“ řekla  mluvčí hasičů Martina Götzová.

V železničním muzeu v Jaroměři požár zničil v noci na 20. října 2020 pět...
V železničním muzeu v Jaroměři požár zničil v noci na 20. října 2020 pět...

Předseda spolku Společnost železniční výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda  řekl, že vagony zřejmě někdo zapálil. Verzi úmyslného zapálení podle něj podporuje to, že ve vagonech nebyla zavedena elektřina, nebyl v nich instalován žádný zdroj tepla, nedělala se na nich údržba ani opravy. Vozy stály vedle sebe a požár se šířil z jednoho na druhý. „Vozy byly zabezpečené, aby do nich nikdo nemohl vlézt,“ řekl Škoda. Vlastní expozice muzea v objektu bývalé výtopny požárem zasažena nebyla. Muzeum disponuje deseti lokomotivami a asi 80 vagony.

Dva salonní vozy z maďarského vlaku byly podle Škody poměrně v dobrém stavu, zachovaly se v nich tapety, lavice a lehátka. Na území Československa vozy zůstaly po druhé světové válce. Dosloužily jako rekreační zařízení pro železničáře na Šumavě, po roce 1990 se podařilo je zachránit a dostaly se do Jaroměře. „S partnery z Maďarska jsme měli v plánu jejich renovaci,“ řekl Škoda.

Další dva shořelé vagony byly v minulosti lůžkovými vozy na úrovni Orient expresu. Z jejich původního vybavení se nic nezachovalo, protože byly v minulosti přestavěny na dílenské vozy. Zajímavostí ale byla jejich dřevěná 

konstrukce. Pátým zničeným vagonem byl rychlíkový osobní vůz ze 30. let.

Hasiči k požáru odstavených železničních vagonů vyjeli před 02:00. Na místo vyslali čtyři jednotky. „Hasiči požár rychle lokalizovali, ale i tak stačily plameny poškodit celkem pět vagonů,“ uvedla mluvčí hasičů. Požár hasiči zlikvidovali po 05:00. O dvě hodiny později se na místo vrátili, aby dohasili doutnající ohniska.

Výší škody jde o druhý největší letošní požár v Královéhradeckém kraji. Největší škodu napáchal květnový požár tovární haly v Polici nad Metují na Náchodsku, kde byla škoda odhadnuta asi na 100 milionů korun. Na třetím místě je požár skladovací haly na seno v Suchém Dole na Náchodsku ze 30. září se škodou asi 20 milionů korun.V jaroměřském muzeu hořelo i letos na jaře. Neznámý pachatel tam v polovině dubna zapálil historický vagón z roku 1930. Plameny zničily celý vůz, který měl kovovou konstrukci a dřevěné obložení. Ve vagonu bylo uskladněné dřevo. Loni v únoru v muzeu hořel historický vagon z 20. let. Podle muzea za požárem zřejmě stáli bezdomovci. Škoda  řekl, že v plánu muzea je celý rozsáhlý areál oplotit.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...