Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár: výbuch, elektřina, balón?

Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce. | foto: SECAR MKairLidové noviny

PRAHA Hlavní budova a pravé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti nejsou po čtvrtečním požáru staticky porušeny. Objasnění příčin vzniku požáru, který zničil celé levé křídlo paláce, bude podle hasičů otázkou týdnů. Hasičský sbor zároveň vyzývá k tomu, aby lidé o možných příčinách zbytečně nespekulovali. Odborníci již uvažují o možnostech dostavby paláce, svou autenticitu však prý ztratil nenávratně.


Požár Průmyslového paláce - video a fotky


V médiích se již v souvislosti s požárem objevilo několik verzí. Oheň prý mohla způsobit závada na elektroinstalaci, výbuch u stánku na veletrhu Pragodent či horkovzdušný balón. Mluví se rovněž o žhářství.

Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce."Byla ustavena expertní komise, jejímž úkolem bude důkladně prověřit všechny aspekty týkající se vzniku celé události a stanovit příčinu tohoto požáru," uvedl mluvčí
hasičů Petr Kopáček s tím, že v současnosti nelze důvody vzniku požáru předjímat.

Ida Votavová ze společnosti Incheba, která má areál Výstaviště od pražského magistrátu v dlouhodobém pronájmu, serveru iDnes.cz řekla, že kamery v objektu zachytily vznik požáru u jednoho ze stánků, které jsou součástí mezinárodního dentálního veletrhu Pragodent. U stánku prý "něco vybouchlo". Jeden ze svědků události zase serveru řekl, že oheň mohl zapálit malý horkovzdušný balón, který se v té době pohyboval kolem areálu.

.Následky požáru Průmyslového paláce - letecký pohled
video: SECAR MKair

"Je pravděpodobné, že požár zavinila vadná elektroinstalace," řekla ale Eva Miklíková, mluvčí pražské policie, která se případem zabývá s podezřením ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. "Jde o jednu z možných příčin. Místo bude policie ohledávat do neděle," dodala mluvčí.

Kočkovi: Vražda a požár nemají nic společného
Server Novinky.cz již ve čtvrtek večer uvedl, že podle rodiny provozovatele Matějské pouti Václava Kočky staršího byl požár založen úmyslně a souvisí s vraždou Václava Kočky mladšího. "Vražda a požár spolu nemají nic společného. To je absolutní nesmysl spojovat tyto dvě události," řekl ale serveru Týden.cz bratr zastřeleného Jan Kočka.

Jeho úklidová firma měla podle Josefa Lžičaře, právníka Kočky staršího, část levého křídla paláce v pronájmu. Jan Kočka uvedl, že šlo o sklad technického materiálu. "Rodina Václava Kočky současně důrazně popírá veškeré mediální spekulace, že v objektu Průmyslového paláce byly uloženy důležité písemné a jiné materiály související s podnikatelskou činností, například s účetnictvím, smluvními vztahy a podobně," sdělil Kočka.

Zbytek budovy neporušen
"Hlavní budova a pravé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti nejsou po čtvrtečním požáru staticky porušeny," řekl specialista pro bezpečnost staveb z odboru krizového řízení magistrátu Petr Macháň. Architekt Zdeněk Lukeš, který se dnes rovněž účastnil setkání pracovní skupiny ustavené k řešení následků požáru, proto považuje za možné a vhodné, aby se paláci vrátila původní podoba.

Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce.Levé křídlo Paláce bylo zničeno úplně, škoda při asi největším požáru v Praze za posledních 30 let může podle odhadu hasičů činit až miliardu korun. Zachování dvou třetin paláce připisuje Macháň dobré práci hasičů.

"Díky skutečně odbornému zásahu hasičů došlo k tomu, že střední část není prakticky poškozena," řekl Macháň. "Což skutečně považuji skoro za zázrak," dodal. Nyní bude muset být odstraněna ta část konstrukce, která byla ve spojení se zhroucenou západní částí.

Společnost Incheba má pražské Výstaviště včetně
Průmyslového paláce, jehož levé křídlo ve čtvrtek v noci shořelo, pojištěné částkou 2,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci to řekl ředitel firmy Alexander Rozin. Podle hasičů se škoda odhaduje na nejvýše jednu miliardu korun. Na otázku, zda peníze z pojistky poputují na opravu poničené secesní
památky, nedal Rozin přímou odpověď. Řekl ale, že pokud by byly prostředky určené k náhradě škody použity k jiným účelům, šlo by podle něj o pojistný podvod.

"V západním křídle nezbylo z vlastní konstrukce nic," uvedl Macháň. Ta navíc, když se vlivem žáru zhroutila, s sebou strhla i obvodové zdivo. Ředitel hasičů Dalibor Gosman řekl, že specialisté zjišťují příčiny požáru. V této souvislosti se již objevilo několik výše zmíněných verzí. 

Celý prostor podle něj zatím není přístupný. Hasiči dohašují zbylá ohniska, což potrvá asi do večera. Dodal, že podle měření neunikly do ovzduší látky, které by ohrozily okolní obyvatele. Do boje s ohněm se postupně zapojilo 33 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. "Na místě zásahu bylo nasazeno celkem 275 profesionálních a dobrovolných hasičů a 67 vozidel," upřesnil mluvčí. Vedle toho se akce účastnila i řada policistů.

Alexander Rozin, ředitel Incheby, která je nájemcem Výstaviště včetně Průmyslového paláce, dnes také předal vyšetřovatelům záznamy z kamer umístěných v objektu. Plánované akce v  průmyslovém paláci jsou zatím pozastaveny, provoz v ostatních objektech na Výstavišti není omezen.

Bude se stavět znovu?
Spekulovat o tom, jakým způsobem by bylo možné opravit Průmyslový palác zasažený v noci na dnešek obrovským požárem, je podle odborníků předčasné. Existuje dokumentace původní stavby a rekonstruovat ji lze tehdejší technologií i současnými metodami.  Památka ale v každém případě ztratí to, proč byla především ceněna - svou autenticitu.

Levé křídlo Průmyslového paláce požár zcela zničil.Podle Lukáše Berana z Výzkumného centra průmyslového dědictví by bylo zajímavé pokusit se znovu vyrobit západní křídlo stavby za použití původní technologie. "Teď je však potřeba zabezpečit dochované zděné části a začít odbornou diskusi, na kterou bude čas i po volbách," řekl Beran.

"Dostavba je možná, určitě by se ale nedělala původním způsobem, i když existuje dokumentace a umíme to udělat i dnes," řekl statik Václav Jandáček. "Problém je, že to je nesoučasné. Asi se spíš udělá náznaková rekonstrukce toho křídla a je třeba také rozhodnout, kam až se půjde v rekonstrukci z 50. let," doplnil.

V letech 1952 až 1954 byl palác opatřen novými klenbami a vstupní přístavbou pro pořádání sjezdů komunistické strany. Palác se tehdy přejmenoval na Sjezdový a na jeho věži se objevila rudá hvězda.
I podle Jandáčka je důležité zachovat celkovou hmotu paláce a řešení oken.

Daleko větší problém prý je, jestli je porušená středová část, která nese věž. "Jestli ano, tak to je špatně a bude asi tlačeno na to, aby se to zbouralo," řekl statik. Naznačil, že prostor by mohl být lukrativním staveništěm. "Je těžko spekulovat, zda to mělo shořet celé, nebo to mělo být jenom varování. Ale nemyslím, že záměrem bylo zdemolovat Průmyslový palác," uvedl Jandáček.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...