1. srpna 2011 11:16, aktualizováno  15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár zachvátil Petrovu boudu v Krkonoších. Zcela ji zničil

Příčinu požáru hasičí chtějí zjistit až v pondělí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příčinu požáru hasičí chtějí zjistit až v pondělí. | foto: ČTK

TRUTNOV Rozsáhlý požár zničil chátrající Petrovu boudu na hřebenech Krkonoš. Zasáhl všechny tři její budovy. Příčina požáru a výše škody zatím nebyla stanovena, řekla mluvčí hradeckých hasičů. Stavba, která letos slavila 200 let od postavení, je zapsaná na seznam kulturních památek.

V Petrově boudě hořelo už před necelými 14 dny. "Při příjezdu hasičů byly dvě ze tří budov zcela zasaženy požárem, třetí byla značně poškozená," uvedla mluvčí hasičů.

Hasiči na místo vyjeli po deváté hodině, na místě zasahuje pět jednotek hasičů. "U místa požáru a také u Jelení boudy zřídili hasiči čerpací stanoviště pro doplňování vody do cisteren. V současné době hasiči stále bojují s požárem a zatím nedošlo k lokalizaci požáru," dodala mluvčí hasičů.

Petrovu boudu zničil požár.

Mluvčí trutnovské policie řekl, že požár celý objekt vážně poškodil. "Policie bude ve spolupráci s hasiči zjišťovat, jak a proč k tomu požáru došlo," řekl mluvčí.

Mluvčí Správy Krkonošského národní parku (KRNAP) Radek Drahný připomněl, že Petrova bouda je jednou z nejstarších horských bud na hřebenech Krkonoš. "Správa KRNAP po několik posledních let s jistým znepokojením sledovala, jak objekt mění majitele a jaký bude jeho další osud," řekl Drahný.

"Petrovka" byla od roku 2008 zavřená
Petrova bouda byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Podívejte se na amatérské video natočené letos v březnu

Hasiči museli k opuštěné boudě vyjet i 21. července. Stavební dělníci, kteří tam přišli, zjistili, že v kuchyni hořelo dřevěné obložení a trám. Oheň sice sami uhasili vodou, ale měli obavy, aby se nešířil dál. Zasahující jednotky požár dohasily.

PODROBNOSTI O PETROVĚ BOUDĚ NAJDETE ZDE

Mladá fronta Dnes letos v únoru uvedla, že objekt vlastní pražská firma Snowy Chalet, která slibovala lepší zajištění objektu před vandaly. "Kvůli tomu, že tak neučinili, jsem s nimi v únoru zahájila správní řízení," informovala server Lidovky.cz Marta Žídková z městského úřadu ve Vrchlabí. Zástupci společnosti údajně slíbili, že tento týden nastoupí stavební firma, která začně pracovat na zajištění objektu.

Firma neuvedla, jak chce objekt využívat. "Údajně plánovali vystavět tam nějaké apartmány, projekt jsem ale nikdy neviděla," krčí rameny Žídková.

Petrovu boudu zničil požár.

Objevily se i spekulace, objekt byl zapálen úmyslně. "Tady si každý říká, že se jim to hodí do krámu," řekl Lidovkám.cz jeden z obyvatel Špindlerova mlýna, který si nepřál být jmenován. "Na druhou stranu policisté prý u chaty našli prázdné láhve od polské vodky a piva."

První boudu na místě dnešní Petrovky postavil v roce 1811 Johann Pittermann, podle jehož zkomoleného příjmení se dodnes bouda jmenuje. Následující majitel Vinzenz Zinecker ji o pětasedmdesát let později přestavěl na hotel s plochou zatravněnou střechou, proskleným balkonem a verandou. Fasádu ozdobil do vzorů vyskládaných dvoubarevnou břidlicí.

Petrova bouda u Špindlerova mlýna

Na "Petrovce" byla i pošta

- Petrova bouda (také Petrovka) leží na hřebenové turistické trase blízko česko-polské hranice v katastru Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1288 metrů.

- Petrova bouda patří k nejstarším krkonošským horským boudám, první zmínka je z roku 1790, už dříve tam stála takzvaná letní bouda. Celoročně obývanou boudu tam postavil Johann Pittermann (zkomolením jeho jména vzniklo pojmenování "Petrova") v roce 1811.

- Jeden z dalších majitelů Vinzenz Zinecker ji v 80. letech 19. století přestavěl na hotel, který se stal jedním z nejvyhledávanějších na vrcholcích Krkonoš.

- V letech 1900 a 1901 byla postavena nová budova s dalšími 44 hostinskými pokoji.

- V roce 1901 byla v boudě zřízena pošta (zrušena 1947), v roce 1910 veřejná telefonní stanice.

- Okolí Petrovy boudy je jedním z prvních míst, kde se v Krkonoších lyžovalo.

- V letech 1925 až 1929 byl objekt znovu rozšířen a modernizován. Bouda měla 50 zaměstnanců a 64 pokojů se stovkou lůžek.

- Po roce 1948 se bouda změnila v odborářskou zotavovnu (původní majitelé byli po válce nuceně odsunuti do Německa) a kvůli chybějícím investicím do oprav či modernizace chátrala.

- Bouda je od roku 1997 kulturní památkou a za movité kulturní památky jsou prohlášeny i některé součásti jejího vybavení.

- Od roku 2008 je bouda zavřená a dále chátrá, ničí ji vlhkost i vandalové. Objekt vlastní pražská firma Snowy Chalet.

ogoOndřej Golis, ČTK