Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požárů na čarodějnice ubylo o třetinu. Podle hasičů za to může počasí

Pálení čarodějnic v Borošově nad Vltavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pálení čarodějnic v Borošově nad Vltavou. | foto: Petr LundákMAFRA

PRAHA Požárů za poslední dubnový den a čarodějnickou noc letos ubylo proti loňsku o třetinu. Hasiči to přičítají chladnějšímu počasí a vydatným dešťům z předchozích dnů. Od neděle do pondělního rána hasiči zasahovali u 93 ohňů, loni jich bylo 140, vyplývá z informací na webu Hasičského záchranného sboru ČR.

Do nedělní půlnoci hasiči zaznamenali 81 požárů, dalších 12 do pondělních 07:00. Loni ve stejné době to bylo 120 a do rána dalších 20 výjezdů.

Za jeden kalendářní den je dlouhodobý průměr 51 požárů, letošní 30. duben se tak opět dostal nad tuto hranici. Ne ale tak výrazně, jako v uplynulých letech. „Ve srovnání s předchozími roky byla letošní čarodějnická noc pro zasahující hasiče klidnější, a to zejména díky chladnějšímu počasí a vydatným dešťovým (někde i sněhovým) srážkám v uplynulých dnech. Nejčastěji hasiči vyjížděli k menším požárům lesních a travních porostů, hořely také popelnice a kontejnery na odpad,“ uvedla mluvčí hasičského sboru Michaela Franclová.

Požáry v poslední dubnový den způsobily škodu přesahující pět milionů korun, čtyři lidé při nich byli zraněni. Nejvíce práce s ohněm měli hasiči ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji, naopak nejklidnější noc pro ně byla v Pardubickém a Zlínském kraji.

K největším v neděli patřil ranní požár budovy v mysliveckém areálu v Podbořanech na Lounsku, který podle odhadu způsobil škodu víc než tři miliony korun. Čarodějnické ohně se mohly podílet na zapálení střechy rodinného domu v Hoděmyšli na Příbramsku a požáru odpadu v Praze.

Oheň v Hoděmyšli byl zlikvidován po dvou hodinách, způsobil škodu 100 000 korun. „Jako jedna z možných příčin vzniku požáru byla stanovena zalétnutá jiskra z nedalekého pálení čarodějnic,“ zmínila Franclová. V Praze hořel odpad nakupený na pěti metrech čtverečních v bývalé vápence u Dalejského potoka. Příčinou požáru byla podle hasičů nedbalost při zakládání ohně v přírodě.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!