2. srpna 2017 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požáry a otravy z karem. Úterní tropy přidělaly práci hasičům i zdravotníkům

Záchranná služba (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba (ilustrační). | foto: ČTK

PRAHA Horké a suché počasí posledních dní má za následek zvýšený počet požárů. V úterý jich hasiči v celém Česku likvidovali 108, tedy dvojnásobek dlouhodobého denního průměru. Zejména středočeské hasiče navíc zaměstnávalo odstraňování následků nočních bouřek. Ve středu o tom informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Záchranáři navíc upozorňují, že v souvislosti s vedry zasahovali u několika případů otrav oxidem uhelnatým z karem.

V úterý přes den, kdy teploty v Česku šplhaly přes 35 stupňů Celsia, zaměstnával hasiče hlavně boj s ohněm. „Převažují požáry v přírodním prostředí a také ty, které jsou spojeny se žňovými pracemi, uvedla Zaoralová.

Úlevu hasičům nepřinesla ani večerní změna počasí

Horko na řadě míst vystřídaly bouřky a přívalové srážky. V souvislosti s bouřkami hasiči vyjížděli k 236 zásahům. Šlo zejména o odstraňování popadaných stromů a větví. „Nejvíce zasahovali ve Středočeském kraji,“ uvedla Zaoralová. Pomoc hasičů ale byla třeba i ve Stvolínkách na Českolipsku, kde kvůli bouřce evakuovali do bezpečí 60 lidí z dětského tábora.

Tropické teploty přidělaly práci také pražským záchranářům. V úterý a v noci na středu vyjížděly sanitky k desítce případů otravy oxidem uhelnatým z karem. Lidé by si proto měli nechat své ohřívače vody zkontrolovat, varují záchranáři.

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, který se uvolňuje při nedokonalém spalování. K příznakům otravy patří nevolnost, zvracení, bolest hlavy a pocit na omdlení. V případě podezření na otravu je třeba opustit zamořenou místnost.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz