Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pozdní příchod? Za žlutou kartu

Česko

Ať už máte jakoukoliv výmluvu, chodit pozdě se prostě nevyplácí. Od úterního večera si to bude dobře pamatovat obránce Arsenalu Colo Touré.

LONDÝN/PRAHA Nedochvilnost se netrpí nikde - ani ve fotbale.

Po přestávce byli v Londýně přichystáni na druhý poločas osmifinále Ligy mistrů všichni – 60 tisíc diváků na tribunách Emirates Stadium, jedenáctka fotbalistů AS Řím a také domácí Arsenal. Tedy s výjimkou Colo Tourého a Williama Gallase.

Vymezená čtvrthodina na odpočinek uplynula a dánskému rozhodčímu Larsenovi došla trpělivost. Odmítl na opozdilce dál čekat a foukl do píšťalky. Domácí měli v tu chvíli na trávníku jen devět hráčů a soupeři začala nečekaná přesilovka. „Zase jsem kvůli tomu o trochu zestárnul,“ vybavil si chvilkové zděšení trenér Arsenalu Arséne Wenger. Mnoho šedivých vlasů Kuriózní situace naštěstí pro jeho tým trvala jen deset sekund, AS Řím nemohl početní převahy využít a pokusit se vyrovnat. Arsenal udržel vedení 1:0 až do konce.

Jirků zažil i zamčenou šatnu Když dvojice opozdilců vyběhla z tunelu, nestačila se divit. Gallas měl alespoň dostatečně pádnou omluvu – čekal, až lékaři dokončí ošetření jeho obličeje, který si zranil na konci první půle.

To Tourému se vymstila jeho pověrčivost. Na hřiště totiž je zvyklý jít vždy až jako poslední. I tentokrát chtěl svůj zvyk dodržet, a proto čekal na Gallase.

„Je to bez debat moje největší ostuda v kariéře. Nevěděl jsem, že zápas může začít bez nás. Alespoň jsem se naučil nové pravidlo,“ kál se stoper z Pobřeží slonoviny. Na hřiště vstoupil bez svolení sudího a uviděl za pozdní příchod žlutou kartu. Podle pravidel není rozhodčí povinen čekat a může dát pokyn ke hře ve chvíli, když se na každé straně nachází sedm hráčů včetně brankáře. Podobný scénář zažil během svojí kariéry mnohokrát bývalý ligový rozhodčí Pavlín Jirků.

Nejbizarnější důvod zdržení zaznamenal na začátku devadesátých let v Havířově, kde fotbalisté Českých Budějovic nechali o přestávce klíč v zámku směrem do chodby. Po přestávce chtěli vyrazit zpátky na hřiště, ale nemohli – dveře nešly otevřít. „Nějaký vtipálek je tam zamknul a zmizel. Čekalo se, než se dveře podařilo šperhákem otevřít. Správce ani neměl náhradní klíč. Trvalo to čtvrt hodiny,“ zavzpomínal Jirků.

Pro všechny opozdilce možná přijde brzy částečné ulehčení. Pravidlová komise FIFA bude už na konci tohoto týdne projednávat prodloužení čtvrthodinové poločasové přestávky na 20 minut. To by mělo pomoci divákům, kteří by měli víc času na občerstvení. A na trávník by to potom měl stihnout i Touré.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!