10. dubna 2017 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozemkový úřad čeká na rozsudek k věci statku Mašínů, chce znát argumenty

Zdena Mašínová možná získat zpět rodinný statek. Soud potvrdil, že její otec... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdena Mašínová možná získat zpět rodinný statek. Soud potvrdil, že její otec... | foto: ČTK

KOLÍN Státní pozemkový úřad (SPÚ), který ve sporu se Zdenou Mašínovou o její rodný statek v Lošanech na Kolínsku zastupuje Českou republiku, stále neobdržel vyhotovený rozsudek kolínského okresního soudu. Soud 1. března rozhodl, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku, díky čemuž by mohla Zdena Mašínová požádat o dědické řízení.

V něm by od státu její rodina získala statek i se všemi pozemky. Třicetidenní zákonná lhůta pro vyhotovení rozsudku přitom už uplynula. Soudkyně zřejmě hledá argumenty pro své zdůvodnění, řekl v pondělí mluvčí SPÚ Hynek Jordán.

„Je to pro nás překvapení, že po takové době ještě stále nemáme rozsudek, proto se k němu nemůžeme blíže vyjádřit. To zpoždění vidíme v tom, že soudkyně hledá argumenty pro své zdůvodnění,“ řekl Jordán.

Zdena Mašínová možná získat zpět rodinný statek. Soud potvrdil, že její otec...
Zdena Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek v Lošanech na...

Soudkyně okresního soudu v Kolíně Iva Winklerová, která rozsudek vynesla, řekla, že požádala o prodloužení termínu pro vyhotovení rozsudku do 15. dubna. „Řádně jsem si nechala lhůtu prodloužit. Více to ale zatím komentovat nebudu,“ uvedla Winklerová. Zákonná třicetidenní lhůta uplynula 1. dubna. Winklerová řekla, že rozsudek napíše tento týden.

Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti - Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová uvádí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on. Kolínský soud rozhodl, že Mašín skutečně smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil.

„Jsme velmi zvědaví na argumentaci soudu, protože takovýto krok je v našem právním řádu činěn poprvé. To, že to nějakou dobu trvá, naznačuje, že je velmi složité toto rozhodnutí vyargumentovat,“ dodal Jordán.

Právní zástupce Mašínové: Nepravomocně je to fakticky generála Mašína

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech vytvořit důstojný památník svého otce. Nemovitost v současné době chátrá.

Adam Rakovský, právní zástupce Státního pozemkového úřadu po zatím nepravomocném rozhodnutí soudu v březnu uvedl, že úřad hodlá požádat ministra zemědělství, aby předložil celou věc k rozhodnutí vládě.

„Protože vláda samozřejmě může rozhodnout jakkoliv, může rozhodnout o jakékoli z variant, které tady paní Mašínová požadovala, ať už darování, převod za korunu, rekonstrukci nebo cokoliv jiného. Může-li mít stát v rámci své péče rodný dům Jana Kubiše, nepochybně by se mohl starat a zrekonstruovat i rodný dům generála Mašína,“ řekl tehdy Rakovský.

Právní zástupce Mašínové Milan Janoušek ale nesouhlasí. „Nepravomocně to není ani Státního pozemkového úřadu, ani vlády ani kohokoliv jiného. Nepravomocně je to fakticky generála Mašína,“ řekl. Podle něj se tak stát již nemá celou věcí zabývat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz