Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozemky pro spekulanty

Česko

Soud rozhodl, že pozemky v Praze-Uhříněvsi zůstanou podnikatelům, kteří je za podivných okolností získali od Pozemkového fondu.

PRAHA Stát definitivně přišel o pozemky za miliardu korun. Místo státní pokladny tak na nich nyní vydělají spekulanti.

Příběh, který končí takto neslavně, začal před dvěma lety.

V červnu roku 2005 rozhodlo vedení Pozemkového fondu (PF), v čele s tehdejším ministrem zemědělství Petrem Zgarbou, o vyhlášení tzv. mimořádného režimu. Jeho vyhlášení odůvodňoval fond blížícím se termínem restituční tečky. Prezidium fondu rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků ve velkých městech má být všem držitelům restitučních nároků, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si tak mohli ukázat žalobou na půdu, kterou chtějí.

Do tohoto řízení se ovšem přihlásila celá řada spekulantů.

Dva z nich, podnikatelé Gabriel Večeřa a Václav Benedikt, tehdy za pět milionů korun získali během „mimořádného režimu“ zhruba sto hektarů v pražské Uhříněvsi.

V této městské části po změně územního plánu vzroste podle odhadů cena jednoho metru čtverečního na 1700 korun. Očekávaný zisk je tedy v tomto případě více než 1,5 miliardy korun.

Během několika dní, kdy byl zaveden tento „mimořádný režim“, úředníci fondu vydali spekulantům v celé republice přes 600 hektarů pozemků, jejichž cena dosahuje podle odhadů výše dvou miliard korun.

Po měsíci fond mimořádný režim zastavil. Zpětně se pak snažil soudně vydání pozemků zrušit.

Dovolání zastaveno

Server Aktuálně.cz během víkendu napsal, že Nejvyšší soud odmítl dovolání Pozemkového fondu, který se snažil zpochybnit převedení pozemků v Praze-Uhříněvsi podnikatelům Gabrielu Večeřovi a Václavu Benediktovi.

„Ano, mohu potvrdit, že Nejvyšší soud v této kauze rozhodl a dovolání odmítl,“ potvrdil Aktuálně.cz mluvčí soudu Petr Knötig.

Podle rozhodnutí senátu pod vedením soudce Josefa Rakovského se dovolání fondu odmítá s tím, že nejde o rozhodnutí se zásadním právním významem. Pražské soudy tak při zamítnutí žalob PF nepochybily. Fond chce, aby celou záležitost posoudil ještě Ústavní soud. S rozhodnutím soudu není spokojen ani starosta Uhříněvsi Milan Coller. „Je to strašné zklamání, čekali jsme opačný výsledek,“ uvedl. Městská část věřila, že získá pozemky pro sebe, na polích chtěla původně postavit gymnázium.

Zejména kvůli aféře kolem mimořádného režimu odstoupil předloni v létě z funkce ministra zemědělství Petr Zgarba (ČSSD). Večeřa byl podle serveru Zgarbovým známým a jako jednatel společnosti Landštejn získal od fondu i další pozemky. Skandál stál místo i řadu členů výkonného výboru, vyměněno bylo také prezidium fondu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat