7. září 2017 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poznala jsem ho podle úsměvu, vypověděla kadeřnice. Soud přezkoumává případ Nečesaného

U Krajského soudu v Hradci Králové začalo 6. září hlavní líčení v kauze Lukáše... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Krajského soudu v Hradci Králové začalo 6. září hlavní líčení v kauze Lukáše... | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Napadená kadeřnice ve čtvrtek u hradeckého krajského soudu opakovaně označila jako útočníka Lukáše Nečesaného, který je v případu obžalován z pokusu vraždy. Hradecký soud se případem, který se stal v Hořicích v únoru 2013, zabývá znovu od středy. Původní pravomocný rozsudek, který Nečesaného poslal na 13 let do vězení, zrušil Nejvyšší soud (NS). Kauzu má na starosti nový soudce.

Napadená žena dnes u soudu vypověděla, že před koncem pracovní doby slyšela, jak bouchly dveře, a poté v čekárně viděla mladíka ve věku kolem 20 let. „Usmíval se mi do očí a ruce měl za zády. Najednou vytáhl poleno a začal mě bít do hlavy a pak už vůbec nic nevím,“ řekla.

Na dotaz soudu uvedla, že obžalovaného poznala po delší době podle úsměvu. „Jsem si tím jistá,“ řekla. Původně u soudu tvrdila, že si tím, kdo byl útočníkem, není stoprocentně jistá. Při hlavním líčení 2. září 2015 ale vypověděla, že Nečesaného poznala jako útočníka. „Viděla jsem ho v televizi, jak ho propouštěli z vězení, a byl to ten samý úsměv,“ řekla dnes. Přiznala, že má od útoku problémy s pamětí.

Ještě před výslechem napadené ženy státní zástupkyně Lenka Faltusová přečetla dopis, který letos v květnu adresovala babička obžalovaného napadené. V něm požadovala po poškozené omluvu a odvolání výpovědi. „Náš vnuk byl odsouzen na základě vaší výpovědi, která musí být nepravdivá,“ uvedla babička v dopise. V jeho závěru uvedla, že pokud se poškozená neomluví, bude ji rodina žalovat v občansko-právním sporu.

Podle státní zástupkyně by dopis mohl ovlivnit výpověď poškozené. „Je to neuvěřitelné, já jsem nikoho nenapadla a nevím, za co se mám omlouvat. Nevěděla jsem co mám dělat, tak jsem zavolala na policii a ti mi řekli, ať to pošlu na státní zastupitelství,“ řekla k dopisu při výslechu kadeřnice.

Napadená kadeřnice (na snímku) u hradeckého krajského soudu 7. září.
Lukáš Nečesaný je obviněný z pokusu o vraždu.

Soud dnes také četl výpovědi napadené ženy z předchozích hlavních líčení, předseda senátu Miroslav Mjartan se ptal na některé rozpory ve výpovědích, týkajících se například popisu polena, kterým byla napadena či ohledně oblečení útočníka. Odpoledne téměř hodinu kladli napadené ženě Nečesaného obhájci, kteří se zajímali například o okolnosti útoku či o kontakty kadeřnice s policií. „To už si neumím vybavit, nevím přesně,“ řekla opakovaně.

Lukáš Nečesaný jí dnes řekl, že útočníkem není. „Přísahám vám na svou roční dcerku, že já jsem to neudělal. Z celého srdce bych si přál, abyste si vzpomněla, že já tím pachatelem nejsem,“ řekl Nečesaný. Kadeřnice Nečesanému odpověděla, že věří svým vlastním očím a trvá na tom, co uvedla.

Hlavní líčení bude u hradeckého soudu pokračovat 21. a 22. září, kdy by soud měl vyslechnout několik svědků. „To jsou v podstatě všechno svědci, kteří budou jednoznačně prokazovat nevěrohodnost poškozené,“ řekl jeden z Nečesaného obhájců Petr Dítě.

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud Nečesaného loni v dubnu znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, loni v prosinci Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek zrušil. Podle NS hradecký soud selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti a nerespektoval dřívější pokyny.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz