Čína včera přivítala další české politiky. Na týdenní návštěvu země spícího draka se vydala sedmičlenná delegace Poslanecké sněmovny pod vedením předsedy parlamentu Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Tu doprovází suita českých podnikatelů. Hlavním cílem cesty je totiž, jak je již v případě kontaktů s Čínou pravidlem, rozvíjení obchodu. Upustilo se proto od zvažované možnosti navštívit Tibet a je pravděpodobné, že otázka lidských práv se opět odbude jen několika neurčitými větami. Zato mají poslanci na programu většinu největších turistických lákadel Číny - prohlídku Zakázaného města v Pekingu, návštěvu Velké čínské zdi, vyhlídkovou plavbu i projížďku unikátním rychlovlakem maglev v Šanghaji a poznávací programy v Hongkongu a Macau.
Dnes se má delegace sejít s čínským ministrem zahraniční Li Čao-singem a také s předsedou čínského parlamentu Wu Pang-kuem. Setkání Zaorálka a Pang-kua bude přitom vůbec prvním setkáním předsedů parlamentů Česka a ČLR. Podle Zaorálkova poradce Lukáše Jelínka se předseda českého parlamentu chystá při tomto jednání otázku lidských práv nějakým způsobem otevřít. Konkrétnější však nebyl.
Lidská práva Zaorálek zmínil také při prosincové návštěvě čínského premiéra. „Řekl jsem, že jde o téma, kterému se nemůžeme vyhnout, protože je pro nás nutností čelit mučení a krutosti kdekoli na světě,“ řekl tehdy LN a ocenil, že Wen Ťia-pao uznal existenci „univerzálních hodnot“, které by měly platit v oblasti ochrany lidských práv. Čínský premiér při své návštěvě také poslance do Říše středu pozval. Zaorálek svůj úmysl navštívit Čínu zmínil v době, kdy poslanci z petičního výboru pod vedením Zuzky Rujbrové (KSČM) plánovali návštěvu Tibetu, aby na místě zkontrolovali dodržování lidských práv. „Ve chvíli, kdy se ještě zvažovalo, zda petiční výbor a pan předseda pojedou, jedna z úvah byla, že by se tyto cesty mohly propojit a že by tu cestu vedl předseda sněmovny. Ten na to ale nepřistoupil, “ řekla LN Rujbrová. To potvrdil i Jelínek. „V jednu chvíli se u této cesty o zahrnutí Tibetu uvažovalo. Když to ale předseda Zaorálek konzultoval s odborníky, dospěli jsme k tomu, že čínská strana by patrně ukázala delegaci v Tibetu pouze to, co by ukázat chtěla. V takové situaci není potřeba podnikat nějakou okázalou demonstrativní cestu do Tibetu,“ sdělil Jelínek. Čeští poslanci se tak již do Tibetu zřejmě nepodívají. „Je nepravděpodobné, že by do Číny petiční výbor vycestoval také. Parlament by tak navštívil dvakrát v krátkém období stejnou zemi, a to nebývá běžné,“ vysvětlila Rujbrová.
Během své návštěvy v Česku Wen Ťia-pao do Číny pozval nejen Zaorálka, ale také předsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS). Ten ale výjezd v úmyslu nemá. „Já letos nepojedu. Důvod je zcela prozaický: v Číně počínaje prezidentem, premiérem a asi tak deseti ministry byli snad všichni a já si myslím, že už je to na úrovni skoro inflace,“ řekl LN.
20. února 2006 8:23
Praha -
Sedm poslanců pod vedením Lubomíra Zaorálka odcestovalo do Číny, Tibet vypustili.