Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozor na klíšťata. O víkendu vzroste jejich aktivita na desátý, nejvyšší stupeň

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

PRAHA O tomto víkendu a v pondělí by si lidé mířící do přírody měli dát zvláštní pozor na klíšťata. Jejich aktivitu předpověděl ČHMÚ na vůbec nejvyšší desátý stupeň. Nedoporučuje v lesích chodit mimo zpevněné cesty, samozřejmostí by mělo být použití repelentu a následná prohlídka těla.

Od pátku do soboty se výstraha pohybuje na devátém stupni. V neděli a v pondělí vzroste na maximální hodnotu 10. Na webových stránkách to zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, který mimo jiné pravidelně poskytuje předpovědi o aktivitě klíšťat.

Spolu s varováním ČHMÚ zveřejnil i poučky, jak by se lidé v přírodě měli chovat. Nedoporučuje se v listnatých a smíšených lesích pohybovat mimo cesty. Velké riziko představuje chůze skrz křoviny. Před vstupem do přírody by lidé neměli zapomínat na použití repelentu a po návratu by se měli důkladně prohlédnout.

Nedávné chladné a deštivé počasí klíšťatům nijak nevadilo. „Vlhko jim svědčí, na rozdíl od veder uprostřed léta,“ uvedl docent Rastislav Maďar, epidemiolog, který je členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

Pokud si najdete zakousnuté klíště, je nejlepší ho co nejdříve a nejvhodněji odstranit. Správný postup odstranění klíštěte je uvedený například na webu.

Pod pojmem aktivita klíšťat se skrývá podíl klíšťat, jež jsou zrovna připravena přisát se na hostitele, na celkové populaci klíšťat. Do vyšších pater bylinné vegetace a trav vystupuje vždy jen část populace těchto parazitických roztočů. Aktivitu ovlivňuje roční období, vývojové stadium jedinců a také aktuální počasí. Čím je podíl takto připravených klíšťat vyšší, tím vyšší je i riziko přisátí na člověka či zvíře.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...