I když vyšetřovatelé zatím neznají přesnou příčinu požáru, nejpravděpodobnější verzí zůstává závada zářivky na stropě.
Na rozdíl od klasické žárovky, která, když "praskne", přestane svítit, zářivka i při rozžhavení elektroinstalace nadále svítí. Závada je tedy pouhým okem těžko zjistitelná. Kryt svítidla se podle expertů mohl vinou závady na elektrickém zařízení rozžhavit a natavený, dolů padající plast zapálil lůžkoviny.
"Už jsem se setkal s podobným případem. Natavený plast ze zářivky zapálil papíry a začalo hořet," řekl LN soudní znalec v oboru elektroinstalace Jaroslav Melen. Všem, kdo mají doma na stropě zářivky, proto nedoporučuje, aby nechávali takové světlo úplně bez dozoru. "Jestliže někdo odejde z domu a nechá rozsvícenou zářivku, vždy se vystavuje určitému riziku," uvedl Melen.
Možnost, že se postel vzňala od rozžhavených částí porouchané zářivky, nepřímo připouští i policie. V dosahu pacientky nebyly žádné přístroje s přívodem elektřiny. Zářivky se v nemocnicích a zařízeních sociální péče používají už desetiletí, v posledních letech se ale rychle rozšiřují prakticky do všech budov. I tam, kde jsou staří, nepohybliví lidé či děti.
I když příčinou tragédie v českobudějovické nemocnici může být pouhá náhoda, která se už nikdy nemusí opakovat, výsledky vyšetřování mohou vyvolat debatu o bezpečnosti stále populárnějších zářivek.
Evropská unie chce, aby v budoucnu zářivky kompletně nahradily žárovky. Zářivka totiž potřebuje ke svícení až pětkrát méně elektřiny.
"Je třeba zdůraznit, že budova, v níž vznikl požár, prošla před pěti lety kompletní rekonstrukcí podle všech evropských norem," řekl LN mluvčí Nemocnice České Budějovice Jan Dušek. A evropským normám podle něj odpovídá i způsob osvětlení.
Vadná zářivka asi způsobila požár v nemocnici
Melen se k tomuto konkrétnímu případu nechce vyjadřovat. Skutečnost, že se plast ze zářivky mohl tavit přímo v nemocničním pokoji, podle něj ještě zdaleka neznamená, že zdravotníci něco zanedbali. "Jestliže světlo svítí, vůbec si nějakého problému i při častých kontrolách nemuseli všimnout," uvedl Melen.
Problém byl v tom, že na pokoji ležely dvě nemohoucí a nekomunikující pacientky, které si nedokázaly včas přivolat pomoc.
Také profesor Karel Sokanský, prezident České společnosti pro osvětlení, potvrzuje, že porouchaná zářivka může být zdrojem požáru. "V osvětlovací trubici problém není, ta vydává studené světlo. Pokud se ale například porouchá kondenzátor, je možné, že se vznítí vytékající elektrolyt," řekl LN.
Z nejrůznějších příčin, třeba kvůli špatnému dotyku, také může v tělese svítidla se zářivkou vzniknout elektrický oblouk. "A ten je samozřejmě silným zdrojem tepla," uvedl Sokanský. Pokud pak teplo nataví některé plastové části, mohou teoreticky od kapajícího roztaveného plastu chytit i další hořlavé materiály, třeba lůžkoviny.
"Já jsem se s takovým případem ve své praxi ještě nesetkal, teoreticky to ale možné je," řekl Sokanský. Zároveň však upozorňuje, že kromě zářivek se nebezpečí týká i všech dalších zařízení napojených na elektrický proud.
Možnost, že se postel vzňala od rozžhavených částí porouchané zářivky, nepřímo připouští i policie. "S ohledem na provedená šetření, zjištění vyšetřovatelů hasičského záchranného sboru, zajištěné stopy a zkoumání se policejní vyšetřovatelé přiklánějí k příčině nejpravděpodobnější, a to k možné technické závadě," uvedla českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.
I když policisté nemluví konkrétně o zářivce, nemohoucí pacientka nebyla napojena na žádné přístroje s přívodem elektřiny, a v jejím bezprostředním okolí se tak mohla porouchat zřejmě jen zářivka.
"Závada na svítidle je opravdu teoreticky možná jako příčina požáru," řekla LN mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.