Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor, senioři? Je naivní si myslet, že to pomůže

Česko

V Česku je příliš značek. A to jak na silnicích, tak v zákoně. Podle dopravního odborníka Jaroslava Hořína platí, že čím více značek na silnicích bude, tím méně je budou řidiči znát a vnímat.

* LN Od roku 2000 přibylo na českých silnicích třicet značek. Máte pocit, že jich máme příliš, nebo odpovídají současným potřebám?

Čím míň značek je, tím je to lepší. Některé opravdu smysl mají, reagují totiž na aktuální silniční novinky. Mezi takové se dá počítat například označení mýto. Existuje ale také spousta naprosto bizarních značení. Zavedly se značky jako zvedací most nebo Mlha, které drtivá většina řidičů vůbec nezná. V rámci dne otevřených dveří v Muzeu policie se například konal průzkum, jak se řidiči ve značkách orientují. Ukázalo se, že právě značku Mlha osmdesát procent lidí vůbec neznalo.

* LN V letošním roce se chystají další přírůstky. Nejkritizovanější z nich je návěst Pozor, senioři. Co si o ní myslíte?

Je to nesmysl. Nejasné je zdůvodnění, kde by se měla objevit. Při stárnoucí populaci by musela být na každém rohu. Značka je navíc v rozporu s Vídeňskou úmluvou o dopravním značení. Země, které ji ratifikovaly, se zavázaly, že budou značení sjednocovat. O značce Pozor, senioři se úmluva nezmiňuje. Mají ji pouze ti, kteří k úmluvě nepřistoupili, tedy například Britové či Řekové.

* LN Existují ale například značky upozorňující na děti. Není to stejné?

Senior je klasický chodec a řidič k němu musí být stejně ohleduplný jako k jakémukoli jinému pěšímu. Mělo by mu být jedno, jestli ulici přechází dvacetiletý či osmdesátiletý. U dětí je tomu jinak. Předpokládá se totiž, že jednají značně spontánně a jsou schopné vběhnout do silnice, aniž se rozhlédnou.

* LN BESIP ale tvrdí, že se díky ní může snížit nehodovost na přechodech. Souhlasíte s tím?

Je naivní si myslet, že to samotné značení něčemu pomůže. Samotná značka se staříkem o holi dopravní bezpečnost nijak nezlepší.

* LN Českým silnicím se často vyčítá, že jsou přeznačkovány. Je to tak?

Ano. To je podle mě hlavní problém. Normální řidič prakticky nemá šanci vnímat dopravní značení. Když je ve městě čtyři pět značek na jednom sloupu, tak je nemůže všechny registrovat. Džungli navíc umocňují billboardy a jiné reklamy podél silnic. V nich dopravní značení naprosto zaniká.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...