Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozor. V metru vás budou sledovat kamery Velkého bratra

Metro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metro (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Vejdete do metra, kamera sejme váš obličej a po celou dobu cesty bude bezpečnostní systém monitorovat každý váš krok. Zaznamená, s kým si povídáte, upozorní na to, že se "divně" chováte a v případě potřeby vás dohledá.

To všechno bude umět inteligentní síť, kterou chystá pražský dopravní podnik ve spolupráci s firmou Saab. Úřad pro ochranu osobních údajů je zděšen a hovoří o pohrdání základním lidským právem na soukromí. 

Prezident společnosti Saab Czech Jindřich Špringl tvrdí, že jeden z hlavních úkolů systému bude hlásit dispečerovi metra divné chování cestujících. Cílem novinky má být propojení požárního, kamerového, zabezpečovacího i dalších systémů do jediné inteligentní sítě. "Naším cílem je rovněž zavést zde software na rozpoznání obličeje, aby bylo možné dohledat jednotlivé lidi," řekl nedávno Špringl on-line deníku Aktuálně.cz.

Čtěte také

Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda nejde o přehnaná bezpečnostní opatření, odpověděla firma Saab i dopravní podnik shodně. "Cílem komplexního bezpečnostního řešení je občany chránit, ne omezovat. Veškerá bezpečnostní opatření budou realizována v souladu s právními předpisy a konzultovány s dotčenými úřady vždy, jakmile to bude aktuální," uvedly ve společném tiskovém prohlášení.

Špringl již dříve uvedl, že podobný systém je dlouhodobě nasazen na stockholmském letišti či v nápravných zařízeních ve Švédsku a v Austrálii.

Úřad na ochranu osobních údajů: Děsí nás to

Proti záměru vybudovat sledovací systém se ostře postavil Úřad pro ochranu osobních údajů. "Úřad je informacemi o záměru využívat v metru softwaru na rozpoznávání obličejů a dohledávání jednotlivých lidí konsternován. Už úvahy dopravního podniku o zavedení podobného systému ukazují na naprosté pohrdání základním lidským právem na ochranu soukromého života," sdělila Lidovkám.cz mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

"Překvapuje mě, ba až mě děší lehkost, s jakou snad někdo předpokládá, že lze takto monitorovat každého člověka, a fakticky tak brutálně útočí na svobodu každého jedntlivce," řekl deníku Právo šéf ÚOOÚ Igor Němec. "V takových případech musí náš úřad velmi nekompromisně zasahovat," dodává.

Bezpečnostní kamera - ilustrační foto

Za zbytečný zásah do soukromí považuje chystaný systém i právník sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil. "Já nechápu, k čemu by to mělo sloužit, proč dopravní podnik potřebuje každého cestujícího monitorovat. O ničem podobném jsem v životě neslyšel a nevím o tom, že by to někde používali,” komentoval plán dopravního podniku pro Lidovky.cz.

Anketa

Jste pro zavedení systému, který by rozpoznával obličeje a sledoval lidi v metru?

Ano, je to pro naši bezpečnost 1029
Ne, je velký zásah do soukromí lidí 2342
Je mi to jedno 200

Jak přesně bude systém pracovat, odmítl dopravní podnik upřesnit. "Příprava bezpečnostního systému je v současné době před realizací první fáze, mluvit o jeho konečné podobě je tedy nyní dost předčasné, a to včetně jeho konkrétních vlastností,” reagovala na zaslané dotazy mluvčí společnosti Ilona Vysoudilová.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...