Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prach v Kladně je plný arzenu, neví se proč

Česko

KLADNO V Kladně se v posledních letech zvyšuje koncentrace arzenu v prachu. Podle primátora Dana Jiránka (ODS) to odhalil rozsáhlý monitoring, který se provádí kvůli starým ekologickým zátěžím. Město i kraj nyní zjišťují, proč tomu tak je, a chtějí tomuto nepříznivému trendu zabránit. „Máme podezření, že to je zřejmě používaným tuhým palivem v lokálních topeništích, respektive rodinných domech,“ uvedl Jiránek. Na rostoucí hodnoty arzenu se podle primátora přišlo díky monitoringu starých ekologických zátěží a polétavého prachu. Na území města se totiž nachází rozlehlý areál bývalých hutí, kde je spousta trosek bývalých provozů. Proto se zde měří škodliviny více než v jiných oblastech kraje.

Město nyní rovněž získalo šestimilionovou dotaci na vypracování analýzy k odstranění starých průmyslových zátěží v bývalé huti Koněv.

„Budou se dělat nějaké vrty a bude se zkoumat, kde jsou jaké zátěže, jak jsou velké, jestli jsou nebezpečné,“ nastínil primátor. Analýza je nutným předpokladem pro revitalizaci areálu bývalých hutí, s níž město počítá.

Průmyslový areál, dříve nazývaný Vojtěšská huť, vznikl v roce 1854, kdy se začaly stavět první tavicí pece belgického typu. Od roku 1860 procházel velkým stavebním rozvojem, který pokračoval až do druhé světové války. Po válce se Vojtěšská huť stala spolu s Poldinou hutí a dalšími závody součástí SONP (Spojené ocelárny, národní podnik) a byla přejmenována na huť Koněv. V 60. letech vznikl program SONP na výrobu ušlechtilých ocelí, huť Koněv měla být postupně zlikvidována. Demolice vysokopecních provozů se uskutečnily v polovině 70. let.

„On si někdo představí, že v hutnickém podniku jsou jenom hutě, a tedy zátěže těžkými kovy, které vznikají při ocelářské výrobě. Ale tam se třeba kalilo a kalicí lázně už mohou být s kyanidy. Byla tam koksovna, kde mohou být fenoly a dehet a podobné věci - čili ta zátěž je velmi rozdílná, někde je místně soustředěná, nechá se vyřešit celkem jednoduše, někde je to naopak velmi plošná záležitost,“ shrnul Jiránek.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...