Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pracovali i reprezentanti, vzpomíná Gedeon na Vaduz

Česko

PRAHA Objevil se ve třech zápasech v reprezentaci, ve Slavii dělal Patrik Gedeon kapitána. A potom zvolil nečekaný tah a nasměroval kariéru neobvyklým směrem.

Jako první a zatím jediný český fotbalista odešel hrát do Lichtenštejnska. Jeho angažmá v FC Vaduz, startujícím ve druhé švýcarské lize, mělo původně podle smlouvy trvat minimálně dva a půl roku, nakonec Gedeon zmizel pryč už po prvním podzimu.

Když do Vaduzu Gedeon odcházel, čekal, že tým bude na vyšší úrovni, přestože mu podle tehdejších slov nabídli lepší podmínky než ve Slavii. „Ani jsem nevěděl, že ostatní hráči chodili do práce. Byli to poloprofesionálové a pracovat chodili i reprezentanti,“ řekl ČTK nyní pětatřicetiletý záložník pražské Dukly.

Vylepšili stadion u Rýna FC Vaduz těží z toho, že pravidelně vyhrává jedinou lichtenštejnskou soutěž – domácí pohár. Tradičně tak startuje v Poháru UEFA a nyní Evropské lize. Na mezinárodní scéně ho vyřadil Hradec Králové a naposledy Liberec.

Ani to Gedeona nepřesvědčilo, aby zůstal. „Možná jsem si takové angažmá měl nechat na později. Druhá švýcarská liga přece jen nebyla to, co jsem si fotbalově představoval,“ vyprávěl poté, co si vyjednal přestup do polské Wisly Plock.

V konfrontaci s českou reprezentací by nemělo být pochyb, na čí straně je kvalita. „Musíme spoléhat na důraz, fotbalová kvalita by měla být rozhodně na české straně. Jde o to, abychom dali gól rychle, potom domácí nebudou již tak zarputilí,“ připomněl zlom, po kterém hráči Lichtenštejnska ztrácejí zápal.

Konkrétnější pokyny současným reprezentantům moc dávat nemůže. „Byl jsem tam před čtyřmi roky. Tým se pozměnil, z kluků, se kterými jsem hrál ve Vaduzu, jsou v reprezentaci snad již jen bratři Stocklasové.“

Hrát se bude na novém stadionu s kapacitou šest tisíc diváků. V porovnání s dřívějším stavem, kdy ve Vaduzu stála u hřiště pouze dřevěná tribuna s kapacitou 1300 fanoušků, jde o pokrok. „Ani jsem si nestačil na novém stadionu zahrát. Je ale krásný, hned vedle teče Rýn. Přirovnal bych ho ke stadionu Slovácka,“ nabídl Gedeon srovnání s českými podmínkami.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!