Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pracovník ocelárny nadýchal 0,32 promile. Zastal se ho vrchní soud

Česko

  6:41
Osmnáct let pracoval Petr Němec v ocelárně společnosti Vítkovice Steel. Když šel v červenci 2013 na noční, nadýchal při náhodné kontrole 0,32 promile. Krevní testy později ukázaly 0,11 promile. Za hrubé porušení pracovní povinnosti dostal vedoucí provozu okamžitou výpověď – podle Nejvyššího soudu ale neoprávněně. Pravomocný verdikt uvádí, že firma nemůže zaměstnance, který nadýchal, vyhodit. Proti výpovědi se Němec bránil u okresního, krajského i Nejvyššího soudu. Všechny se ho zastaly.
Ocelárna - ilustrační foto

Ocelárna - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na své straně měl znalecký posudek, podle kterého je hladina do 0,2 promile neprůkazná, protože tu může mít v krvi i abstinent, objeví se třeba v důsledku trávení oběda. Promile mezi 0,31 a 0,49 podle znalce, s nímž se soud ztotožnil, dokazují, že člověk pil, ale nemělo by ho to nijak ovlivnit při výkonu povolání. Hodnota 0,2 promile odpovídá u průměrně velkého muže jednomu dvanáctistupňovému pivu, 0,49 promile pak dvěma.

Nulová tolerance

Ve velkých firmách panuje nulová tolerance k alkoholu. Proto se obávají, aby rozhodnutí nezapůsobilo jako nebezpečný precedent.

„Paradoxní je, že kdyby naměřili 0,32 promile řidiči, vedlo by to k nejvážnějším sankcím včetně zákazu činnosti. Názor, jejž teď vyslovily soudy, fakticky vede ke schvalování toho, aby určitá míra ovlivnění alkoholem na pracovišti byla tolerována,“ diví se expertka na pracovní právo Nataša Randlová.

Přidává se k ní i Výzkumný ústav bezpečnosti. Jeho ředitel Stanislav Malý má za to, že vypitá sklenička v práci představuje zásadní riziko pro lidi, stroje i výrobu.

Naopak odbory se staví vůči riziku, že si Češi verdikt vyloží jako výzvu k mírnému pracovnímu popíjení, rezervovaně. „Jedná se o rozhodnutí v konkrétním případě. Nemůžeme z něj vyvozovat všeobecnou platnost,“ sdělil Vít Samek, místopředseda Československé konfederace odborových svazů.

Současně ovšem platí, že se objevují případy, kdy zaměstnavatelé měření promile využívají k tomu, aby snížili stavy, aniž by museli vyplácet odstupné. Například když přijde kontrolor s testerem těsně poté, kdy si kolegové připili na svatbu či narozeniny.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...