Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uklízeč na Hlavním nádraží smíchal papír, plast i sklo. Mohou za to cestující, zní vysvětlení

Česko

  13:06
PRAHA - Na Hlavním nádraží v Praze jsou sady tří oddělených košů na třídění odpadu. Na sociálních sítích se objevilo video, kde pracovník úklidu vybírá odpad ze všech pytlů a hází ho do jednoho velkého, takže odpad vůbec netřídí. Video pobouřilo ty, kteří jsou zvyklí to běžně dělat.

Pracovník úklidu na Hlavním nádraží, který sesypává papír, sklo i plast do jednoho pytle. foto: facebook

Od mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marka Illiaše přišlo vysvětlení, že za to mohou cestující. „Na rozdíl od toho, kdy (lidé) doma třídí odpad poctivě, zde jim zřejmě chybí motivace,“ uvedl. „Pytle jsou pak tříděny v třídících místnostech mimo cestující a dále likvidovány dle zákona o odpadech“. Nelze to podle něj provádět v provozu na nástupišti. 

„Jak je vidět i ze samotného videa, tak z každé nádoby pracovník úklidové služby vyndává plastový odpad,“ uvedl Illiaš. Mimo to, že je odpad chybně roztříděn, je problémem i to, že papírové obaly od některých potravin jsou mastné nebo znečištěné od hořčice a kečupu.

Mají tedy koše na tříděný odpad nějakou funkci? „V začátcích projektu jsme nemohli tušit, že lidé budou třídění naprosto ignorovat,“ podotkl mluvčí Illiaš.

Autor: