Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha 1 chce změnit pravidla pro filmaře

Česko

PRAHA Filmaře, kteří budou chtít v budoucnu natáčet filmy a reklamy v centru metropole, čekají nová pravidla pro filmování. Je možné, že nebudou jako dosud platit za plochu vymezenou pro natáčení, ale po vzoru Paříže podle počtu parkujících aut. Praha 1 se do půl roku na nových pravidlech dohodne s Asociací producentů v audiovizi (APA). Už teď se ale vzájemně přou o to, zda je Praha pro filmaře levná, či drahá.

Shodují se, že Praha 1 je filmařsky nejzajímavější lokalitou. Vloni se v centru Prahy natáčelo necelých 200 filmů a reklamních spotů.

Podle místostarosty Prahy 1 Karla Koželuha počet natáčených filmů a reklam stoupá. APA naopak zaznamenává velký pokles.

Obavy, že nová pravidla pro natáčení jejich počet ještě sníží, zástupci radnice Prahy 1 vyvracejí. „V žádném případě nechceme zabránit natáčení v centru Prahy,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Podle něho jde o snahu vytvořit transparentní systém, který by mohly následovat i ostatní městské části. Filmaři by podle představ radnice měli ve snímku přiznat, že natáčeli v Praze, a zaplatit poplatek do bezpečnostního fondu Prahy 1. Ten je zatím dobrovolný. Vloni do něj přispělo sedm filmařských štábů částkou 435 tisíc korun.

Podle filmařů jsou ti, kteří zaplatili, v nevýhodě. „Je to nešťastné řešení. Vytváří to nerovné podmínky,“ konstatoval Pavel Strnad, předseda představenstva APA.

Praha 1 namítá, že současná vyhláška jí umožňuje vybírat pouze 10 korun za metr čtvereční a den. Jiné taxy platí pouze u tak výjimečných památek, jako je Karlův most nebo Staroměstské náměstí. „Proč se v Praze natáčí Benátky nebo Paříž, je zcela jasné - v Benátkách nebo Paříži je to dražší,“ tvrdí Hejma. APA s ním ale nesouhlasí.

„Praha je v tuto chvíli, pokud sečteme poplatky a případné dary do bezpečnostního fondu, dražší než ostatní zmiňovaná města, jako je Londýn nebo Paříž,“ řekla ČTK Monika Kristlová z APA.

Praha 1 získala za filmování v posledních třech letech tři až 3,5 milionu korun ročně.

***

„Praha je v tuto chvíli, pokud sečteme poplatky a případné dary do bezpečnostního fondu, dražší než Londýn či Paříž“

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...