18. prosince 2008 9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 1 získá kulturní centrum

Oprava Malostranské besedy finišuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava Malostranské besedy finišuje. | foto: ČTK

PRAHA Oprava Malostranské besedy se chýlí ke konci. Hlavní stavební úpravy skončily, starosta první městské části Petr Hejma proto památku včera představil novinářům. Beseda, která je už sto čtyřicet let kulturním centrem Malé Strany, se opravuje už dva roky. Veřejnosti se otevře v příštím roce. „Snahou je dostat budovu do historické podoby,“ řekl hlavní architekt celé přestavby Jan Karásek.

Podle radnice každý zásah bedlivě kontrolují památkáři. „Objevujeme Ameriku, na kterou jsme zapomněli,“ řekl manažer projektu Roman Dušek ke způsobu oprav. Budova bude mít například omítku pouze z vápna a písku, tedy takovou, jaká se dělala v minulosti.

„Beseda, to je tradiční místo schůzek obyvatelstva, ať už v místní hospodě, či sálech. Považuji tedy za nutné tradici udržet, Praha 1 totiž potřebuje kulturní centrum, žádné nemá,“ zdůraznil historik architektury Zdeněk Lukeš.

Překvapení pod omítkou
Radnice první městské části právě s kulturním využitím počítá. V přízemí a suterénu budovy bude restaurace s kuchyní a kavárna. Do podlahy přízemních prostor se teď vrtají dráhy na rozvod piva k výčepům. „V suterénu bude tankovna, odkud pivo poteče přímo do restaurace,“ vysvětlil Karásek.

Díky rekonstrukci se v suterénu odkryly starobylé klenby a zčásti se využije i původní odvětrávací systém budovy. „V suterénu už zůstane odkryté naimpregnované historické zdivo,“ dodal Karásek.

Až do začátku rekonstrukce fungoval velký sál v prvním patře, kde na pódiu hrály legendární pražské kapely a také tu při divadelní produkci spatřil světlo světa Jára Cimrman. Právě zde se pod omítkou stropu nečekaně objevilo bohaté zdobení. Fresky se podařilo restaurovat. „Překvapilo nás, že v centrálních částech byly fresky oškrábány až na cihly. To se stalo, když se na radnici změnilo vedení, které původní portréty malostranských radních prostě osekalo,“ vysvětlil Dušek. I zde se s původním určením – hudební a divadelní produkcí – nadále počítá, sál má také proto novou vzduchotechniku.

Možná zazní i obecní zvon
V druhém patře by mělo být i malé kino a přednáškový sál pro různé zájmové spolky. Poprvé se veřejnosti také „odtajní“ podkroví Malostranské besedy, kde vznikne galerie. „Rozšíření kultury je riskantní. Radnice by se měla zavázat, aby kultura zůstala. Takže musí být dotovaná,“ řekl Lukeš.
Na Malostranskou besedu se letos v září vrátily kopie původních věží ze 17. století. Besedu zdobily dvě stě let, ale kvůli narušené statice budovy je museli sundat. Podle starosty Prahy 1 by na věži mohl být v budoucnu i obecní zvon. „Budu se o to snažit,“ řekl starosta při exkurzi památkou.

Stavebníci s konečnými úpravami interiéru čekají až na nového nájemce. Ten si pak sám zařídí například nábytek a další vybavení. „Interiér by mohl být soudobý, ale v harmonii s budovou, musí tam být útulno. Zdařilo se to například při rekonstrukci Baráčnické rychty na Jánském vršku,“ dodal Lukeš.

Nájemce již radnice vybrala loni na podzim. Vybraná společnost 2media.cz ale od projektu odstoupila, když zastupitelstvo prodlužovalo schválení smlouvy. Praha 1 proto nyní hledá nového provozovatele, který by byl ochoten v besedě obnovit kulturní centrum Malé Strany. Vybrán by měl být na začátku roku.

Rekonstrukce budovy by měla být dokončena před koncem příštího roku, stát bude zhruba 190 milionů korun. 15 milionů dodal magistrát, zbytek financuje Praha 1.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pchinga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pchinga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pchinga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.