2. června 2016 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 3 podá kvůli Klinice trestní oznámení. Bojí se o bezpečnost občanů

Aktivisté jsou vybavení různě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté jsou vybavení různě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Praha 3 podá trestní oznámení kvůli squatterům v objektu v Jeseniově ulici na Žižkově, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika, obává se o bezpečnost občanů. Městská část informovala o usnesení, které přijala rada, v tiskové zprávě. Zároveň na pondělí svolala bezpečnostní grémium, zve i ministry.

Aktivisté měli do března objekt vypůjčený na základě smlouvy, od té doby jej obývají nelegálně. V minulých týdnech tam anonym třikrát nahlásil bombu. „Trestní oznámení se týká několika možných trestních činů, a to šíření poplašné zprávy, neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytového prostoru a schvalování trestného činu,“ popsala mluvčí Iva Vojtková.

Na pondělí tak kvůli obavám o bezpečnost obyvatel svolala městská část bezpečnostní grémium. Pozvala na něj ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ředitelku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřinu Arajmu, aby je informovali o budoucnosti objektu. Pozvání dostal také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a zástupci policie.

Squatteři z Autonomního centra Klinika objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky od 3. března nelegálně. Každý den jim nabíhá tisíc korun pokuty, už jde téměř o 90 tisíc korun. Část z nich zaplatili.

Aktivisté chtějí zůstat i po půlnoci.
Na Kliniku se sjely desítky těžkooděnců, kteří uzavřeli blízké okolí.

Anonym v posledních týdnech třikrát v objektu nahlásil bombu, dvakrát poté policie budovu evakuovala a aktivisty do ní nepustila zpět. Pokaždé se ale vrátili a komunitní centrum Klinika proti vůli úřadů dál provozují.

ČTK