Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 5 chce na Plzeňské ulici stavět parkovací dům s nadzemním podlažím

Plzeňská ulice na Praze 5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňská ulice na Praze 5. | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA Praha 5 chce stavět na Plzeňské ulici u Klamovky v Košířích parkovací dům. Radní schválili přípravu návrhu zadání projektové dokumentace výstavby. Parkovací dům by měl mít jedno nadzemní podlaží a měl by sloužit v rámci systému záchytných parkovišť P+R (park and ride - zaparkuj a jeď).

Prahu v současné době trápí nedostatek míst na P+R - parkovišť je nyní asi dvacet hlavně v blízkosti nádraží a stanic metra s kapacitou asi 3000 míst.

Konkrétní místo Praha 5 vybrala jako nejvhodnější ze sedmi zvažovaných, uvedl radní pro dopravu Tomáš Homola (DJK).

Investorem stavby by pravděpodobně měla být Praha 5, na kolik ale stavba vyjde, zatím není jasné. Ve hře je ale podle starosty Radka Klímy (TOP 09) také možnost, že by stavbu zaplatilo hlavní město. Radnice k výstavbě ale potřebuje, aby jí magistrát převedl dotčené pozemky do správy. Výběrové řízení na dodavatele projektu vypíše Praha 5 do dvou týdnů.

Klíma již dříve řekl, že radnice má vytipováno několik míst, kde by P+R mohla stát. Mezi nimi byl například Barrandov, Motol či okolí Strakonické.

Prahu 5 trápí nedostatek parkovacích míst zejména kvůli mimopražským řidičům, kteří zde parkují. Na části území Prahy 5 proto začaly letos platit parkovací zóny. Na to si stěžovalo zejména vedení Středočeského kraje. Kvůli zónám na Praze 5 a 6 podalo rovněž několik desítek lidí na Prahu žalobu.

Magistrát na konci letošního října oznámil, že zamýšlí výstavbu záchytných parkovišť P+R na území Prahy 5, 6 a 13. Radní tak schválili vytvoření pracovní skupiny, která má vybrat vhodné pozemky pro výstavbu. Praha má nyní vytipováno 18 lokalit po celém městě, kde by mohla vzniknout parkoviště P+R. Seznam vypracoval Institut plánování a rozvoje. Ne všechny pozemky ale patří Praze.

Parkoviště P+R jsou zahrnuta do systému Pražské integrované dopravy. Primárně jsou určena pro mimopražské řidiče, kteří na nich nechají automobil a dále do centra Prahy jedou MHD. Nejvytíženější parkoviště jsou na metru C, třeba na Chodově nebo v Letňanech. Nejméně používané parkoviště P+R je v Běchovicích.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...