Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. července 2016 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 5 podepíše smlouvu na stavbu ruského kola na Hořejším nábřeží

Vizualizace Prahy s obřím kolem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Prahy s obřím kolem. | foto: Praha 5

PRAHA Praha 5 v nejbližších dnech podepíše smlouvu s investorem, který by měl na Hořejším nábřeží vybudovat ruské kolo. Novinářům to v úterý řekl místostarosta Prahy 5 Martin Slabý (ANO). S možnou stavbou kola, vysokého 60 metrů, na hranici památkové rezervace nesouhlasí část místních obyvatel, opoziční zastupitelé i hlavní město.

Městská část před časem vypsala záměr na využití lokality na Hořejším nábřeží, do kterého se přihlásila jediná společnost Timsbury Capital. Ta také soutěž vyhrála. Společnost výši investice odhaduje na zhruba 200 milionů korun. Výrobu kola by měla mít na starosti nizozemská společnost Dutch Wheels.

Smlouva bude podle místostarosty obsahovat závazné termíny, při jejichž nedodržení ze strany investora smlouva zanikne. Podle Slabého by měla společnost do konce roku 2017 získat veškerá potřebná povolení pro stavbu kola a poté do 18 měsíců by mělo být kolo postaveno. Nájemné, které bude činit 56 500 korun měsíčně, by měla firma podle Slabého začít platit od ledna 2017.

Snaha přilákat turisty

Praha 5 chce ruským kolem přitáhnout turisty. „Turistický ruch se odehrává na částech Prahy 1 a je velká škoda, že Praha 5 nemá možnost turistický ruch přetáhnout sem k nám. Potřebujeme vytvořit něco, za čím by turisti šli. Neumím si představit nic jiného, co by bylo takovým velkým lákadlem,“ řekl Slabý.

Na dotaz, zda se neobává, že projekt skončí tím, že nezíská podporu památkářů, Slabý uvedl: „Když se stavěla Eiffelova věž nebo Petřínská rozhledna, byl proti tomu velký odpor. Lidi nemají potřebu něco měnit, ale budoucnost nám ukazuje, že tento krok byl dobrý.“ Proti vybudování vyhlídkového kola se už vyslovila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Považuje jej za zbytečné, podle ní má Praha jiná atraktivní lákadla pro turisty. Nesouhlasí ani část místních obyvatel, která využívá nedaleké hřiště a obává se jeho ohrožení. Proti jsou i opoziční zastupitelé.

ČTK