5. srpna 2013 14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 6 hlásí největší kalamitu za 30 let, cyklostezky jsou už průjezdné

Pracovník specializované firmy odstraňuje spadané stromy v Praze na Ořechovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník specializované firmy odstraňuje spadané stromy v Praze na Ořechovce. | foto: ČTK

PRAHA Českem se v neděli večer prohnala silná bouřka, která za sebou nechala značné škody, převážně kvůli popadaným stromům. Ty dopadly i na cyklostezky ve Středočeském kraji v Praze.

Podle Terezy Králové, mluvčí Magistrálu hlavního města Prahy jsou už všechny trasy pro cyklisty průjezdné: "Na cyklostezky dopadly nějaké stromy, ale už by vše mělo být v pořádku. Stromy už byly rozřezány a odvezeny," řekla serveru Lidovky.cz.

Pohyb na cyklostezkách však dále skýtá jisté riziko. "Na některých místech mohou být popadané větve," popsala Králová.

ČTĚTE TAKÉ:

Silná bouřka v neděli zaměstnala hasiče. Běžně totiž vyjíždějí zhruba ke 150 případům. Nyní jich bylo 1996, což je dramatický nárůst oproti běžnému průměru. Navíc se díky nepřízni počasí ocitlo až 10 000 českých domácností převážně ve Středočeském a Pardubickém kraji bez proudu, tam byl také vyhlášen kalamitní stav.

Zasaženy byly Ořechovka, Střešovice, Břevnov

Nedělní bouře v Praze lámala a vyvracela stromy, lámala větve a příval vody na některých místech podemlel cesty. Přesná celková výše škod v Praze není známá.

Praha 6 uvedla, že zažila při včerejší bouřce největší kalamitu za posledních 30 let. "Napříč celým územím jsou popadané stromy, již od noci situaci řešíme. Hasičský záchranný sbor Petřiny od včerejšího večera odstraňuje vyvrácené stromy. Zajišťujeme tak bezpečný průjezd. Od ranních hodin kontrolujeme škody, úklidové práce budou pravděpodobně trvat několik dní," uvedla starostka Marie Kousalíková (ODS).´

Nejvíce zasaženy byly podle radnice Ořechovka, Střešovice a Břevnov. Hasiči zasahovali i na Vítězném náměstí a v ulici Na Okraji, kde vichr vyvrátil několik silných stromů.

Stromy na cyklostezkách

Kvůli popadaným větvím a zlámaným stromům je v Praze 4 byla uzavřena cyklostezka z Podolí na Zbraslav. "Omezen je také pohyb v parcích. Důvodem je podmáčená půda, spadlo několik stromů a hrozí nebezpečí dalších pádů a tedy i úrazů," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Strom spadl na cyklostezku například také v ulici Na Lávce v Záběhlicích v Praze 10 nedaleko Hamerského rybníku u lávky přes Botič.

jzlJakub Zelenka, ČTK