Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha 6 se snaží prodat pohledávky po Key Investments. Zatím marně

Česko

  17:03
PRAHA - Zastupitelé Prahy 6 se po pětihodinovém jednání rozhodli vyzvat soukromé firmy, aby odkoupily pohledávky radnice po firmě Via Chem Group (VCG) ve výši 167 milionů. Zároveň budou jednat s firmou Cyrrus Corporate Finance o odkupu pohledávky za poloviční cenu.

Key Investments. foto: Reprofoto

Také prodloužili do 11. listopadu firmě VCG lhůtu pro zaplacení pohledávky vzniklé z nesplacených dluhopisů a úroků. Pokud firma peníze radnici nezaplatí, Praha 6 zváží žalobu. Původní datum splatnosti bylo 1. října. Radnici dluhopisy zbyly po společnosti Key Investments, na kterou byl vypsán konkurz.

Nabídka Cyrrus Corporate Finance

Radnice nabídne pohledávku k prodeji v otevřeném řízení, a to do 30. října letošního roku. Podle usnesení zastupitelů bude rovněž vyjednávat o nabídce firmy Cyrrus Corporate Finance, která nabídla odkup pohledávky, avšak za 50 procent její hodnoty.

O Key Investments

Key Investments je od loňského podzimu v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe koncem června podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. (více čtěte ZDE.)

Key Investments spravovala nebo spravuje prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Radnice firmě dohromady svěřily stovky milionů korun.

Veřejnou nabídku prosazovali zejména opoziční zastupitelé, kteří naopak odmítli jednání s firmou Cyrrus.

Pokud má seriózní zájem, do veřejné soutěže se zapojí, řekl opoziční zastupitel Ivan Mašek (TOP 09). Starostka Marie Kousalíková (ODS) chtěla, aby Praha 6 jednala i nadále s Cyrrusem, doporučují to prý právní posudky. To nakonec zastupitelé odhlasovali.

Na návrhy zastupitelky Petry Kolínské (SZ) si potom radnice vyžádá od VCG zprávu auditora společně s roční uzávěrkou za rok 2012 a zároveň zkoordinuje své další kroky s kroky radnice Prahy 10, města Sokolov a případnými dalšími poškozenými věřiteli. Naopak návrh zastupitele Maška, aby radnice podala návrh na insolvenci VCG, zastupitelé neschválili.

Podle Kousalíkové se vyhlášení insolvence a zároveň veřejná nabídka odprodeje pohledávky vzájemně vylučují. Nikdo by potom pohledávku nechtěl koupit, řekla. Zastupitel KSČM Ivan Hrůza rovněž prosazoval, aby v usnesení bylo, že vedení radnice prošetří, kdo a zda způsobil případné škody, a chtít po něm jejich náhradu. Starostka Kousalíková to odmítla a označila za politickou proklamaci, navíc pokud škoda vznikla, bude uplatňována podle zákona, řekla. Hrůzův návrh nebyl přijat.

Praha 6 je držitelem celkem 1563 kusů dluhopisů v celkové částce 156,3 milionu korun, s jejichž vlastnictvím je spojeno právo na výplatu výnosu ve výši přibližně 10,8 milionu korun.

Bývalý starosta Prahy 6 a exministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), za jehož starostování radnice peníze do Key Investements vložila, pak odmítl, že by radnice utrpěla finanční škodu. Do Key Investement postupně vložila 430 milionů korun. "Z toho 367 747 máme fyzicky zpátky na našem účtu," řekl Chalupa.

Praha 6 chce oslovit další zájemce

V minulých dnech obdržela Praha 6 nabídku od společnosti Cyrrus Corporate Finance, že od radnice dluhopisy odkoupí, avšak pouze za 50 procent hodnoty. Městské části dala čas do pondělí 7. října.

Zájemce, kterého firma Cyrrus zastupuje, je radnici neznámý. Vedoucí právního oddělení Prahy 6 Lukáš Kos zastupitelům řekl, že Cyrrus kontaktoval, aby radnici zájemce prozradil. Firma to však odmítla. Právě proto chce Praha 6 veřejně oslovil případné další zájemce.

Zastupitelé se před schválením usnesení mimo jiné přeli také o tom, kdo má vlastně s řešením situace přijít. Podle opozice to měla být rada městské části.

"Já bych očekával nějaký návrh. To, co tady máme je jen to, že bereme na vědomí stávající stav a pak se uvidí," řekl opoziční zastupitel Petr Hrdina (SZ). Nakonec s návrhy přišli i opoziční zastupitelé. V průběhu jednání se opozice s vedením rovněž přely o to, kdo za vzniklou situaci může.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat