Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 6 nechá zazdít v Šatovce okna v přízemí. Aktivistům hrozí až dva roky vězení

Ještě před příjezdem policie se zhruba desítka squatterů vydala na střechu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ještě před příjezdem policie se zhruba desítka squatterů vydala na střechu. | foto: Týdeník Policie

PRAHA Případem šesti squatterů, kteří ve středu jako poslední opustili usedlost Šatovka v Praze 6, se policie zabývá ve zkráceném řízení. Podezírá je z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru.Policie všech šest lidí zadržela, podle vyjádření aktivistů v cele předběžného zadržení stále jsou. Squattery, kteří obsadili usedlost minulý pátek a zůstali na střeše budovy do středy, po opuštění usedlosti zadržela policie.

Aktivistům hrozí až dva roky vězení za neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru.

Podle zástupce aktivistů již Obvodní soud pro Prahu 6 jednoho squattera potrestal dvouměsíční podmínkou s ročním odkladem, mluvčí soudu Zuzana Barochová to zatím potvrdit nemohla.

Zkrácené přípravné řízení podle trestního řádu znamená, že squatterům bylo sděleno podezření, nebyli obviněni. Do 14 dnů musí policisté věc předložit státnímu zástupci. Ten pak soudu může předat návrh na potrestání. S podezřelými může být také sjednána dohoda o vině a trestu, nebo může policie případ odložit. Řízení před soudem má také zjednodušenou formu.

U dvou obviněných bude pokračovat trestní stíhání, které může vyústit až k podání obžaloby. Hrozí jim ale stejný trest jako dalším aktivistům.

Brzdou ke změnám je územní plán

„Objekt byl nicméně zabezpečen slušně - petlicemi a mříží. To, že se někdo rozhodne zabezpečení překonat, lze bohužel u objektu na poměrně odlehlém místě ovlivnit těžko,“ uvedl Šrámek. Aktivisté chtěli v Šatovce vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Tvrdí, že prostory poslední léta plní „zatuchlina nesplněných slibů“.

Městská část čeká od roku 2011 na změnu územního plánu, aby se mohla pustit do připraveného projektu, totiž vytvořit z Šatovky místo pro setkávání seniorů. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení seniorů. Změnu územního plánu by mohli schválit pražští zastupitelé na únorovém zasedání, které je naplánováno na 22. únor. Den poté se sejdou zastupitelé Prahy 6 a prodiskutují mimo jiné situaci kolem Šatovky.

Squatteři.
Policisté s nimi komunikovali a snažili se je přesvědčit, aby slezli....

Praha 6 má ve své správě kromě Šatovky ještě tři nevyužívané domy, do budoucna by se to však mělo změnit. Prázdný dům v Dejvické ulici čeká na stavební povolení. Po rekonstrukci v něm budou ordinace, kanceláře, byty i gastroprovoz. Městská část také připravuje opravy trojdomí v Šolínově ulici, squatteři který bude po rekonstrukci jako domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. V současné době je připravován projekt.

Čtvrtým prázdným domem je takzvaný břevnovský mrakodrap v Radimově ulici, který je v havarijním stavu. „Tento objekt by měl být zdemolován, možná ještě v letošním roce,“ dodal Šrámek. Pozemky u potoka Brusnice kolem sto let starého domu městská část v roce 2008 za 70 milionů korun prodala společnosti Geosan Kappa. Kolem památkově chráněné kajetánské kaple by pak měly stát bytové domy.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...