Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zneuctili památku vojáků Rudé armády, zlobí se ruské velvyslanectví. Praha 6 zakryla pomník maršála Koněva

Instalace plachty, která sochu zakryje foto:  Michal Šula, MAFRA

Městská část Praha 6 se rozhodla, že zahalí sochu sovětského maršála Koněva. Pomník stojící na náměstí Interbrigády, který dlouhodobě budí vášně, nechala obestavět lešením s plachtou. Radnice tím chce zamezit jeho opakovanému znečišťování vandaly. Zhruba o hodinu později však kdosi zakrytí sundal.
  10:27aktualizováno  18:06

Když nám dojde trpělivost, socha Koněva skončí klidně ve sběru, říká starosta Prahy 6. Čističe označil za ruské trolly

„Pracovníci lešenářské firmy momentálně montují konstrukci, na které bude plachta. Pomník by tak měl být zakryt, aby se k němu nikdo nedostal a nemohl jej dále poškozovat,“ popsal pro server Lidovky.cz situaci z pátečního dopoledne starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Plachta by podle jeho slov měla zakrývat celý pomník, tedy až po hlavu maršála.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice údajně dostával vyhrůžky fyzickou likvidací.

Socha připomíná osobu jednoho z osvoboditelů Československa v roce 1945, ale zároveň také muže, který řídil krvavé potlačení maďarského povstání v roce 1956 či se podílel na sovětské okupaci Československa v roce 1968. Naposledy byla poškozena o víkendu, kdy ji neznámí pachatelé polili červenou barvou.

Stalo se tak již poněkolikáté za poslední roky. Radnice kvůli tomu musí vynakládat finance na pomník, o jehož přítomnost na svém území ani nestojí. Proto řeší, co se sochou nadále. Prozatím se rozhodla pro její zakrytí, o čemž v pátek jako první informovala Česká televize.

Socha zakrytá plachtou
Kolem sochy maršála Koněva v Praze 6 vyrostlo lešení. Kvůli vandalům bude...

Starosta dodal, že jde o dočasné - nejjednodušší, nejúčinnější a nejlevnější - řešení. „Rozhodně to tam nezůstane dlouhodobě. Jednak je to překážka ve veřejném prostoru, jednak to není příliš krásné. Doufám proto, že to nebude dlouho,“ uvedl Kolář s tím, že radnice momentálně čeká na reakci ruské strany. Tu již dříve vyzvala k jednání o budoucnosti pomníku.

Krátce před jednou hodinou odpolední však kdosi plachtu z lešení znovu sundal. „Kdyby nebylo tohoto chlapa, jeho armády, lidí, kteří položili životy za naši zem, tak tady dneska nikdo z vás není,“ křičel na zvědavce postávající kolem. Starostu Ondřeje Koláře zároveň počastoval vulgarismem. Radnice neprůhlednou plachtu ještě během dne vrátila na místo. Jejím strhnutím se zabývá policie.

Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice za „opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa“.

„Dnešní činy městských úřadů, jakož i jejich otevřené schválení nedávného aktu vandalismu názorně demonstruje, že pomník potřebuje ochranu především před samotným vedením Prahy 6,“ uvedlo na svém facebookovém profilu ruské velvyslanectví. Pokládá za pozoruhodné, že „radikální rozhodnutí zakrýt plachtou pomník věnovaný jednomu z těch, kdo zachránil Evropu před hrůzami nacismu“, padlo v předvečer 80. výročí začátku druhé světové války.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že s ním Praha 6 svůj postup nekonzultovala. „Věříme, že místní samospráva nalezne co nejrychleji přijatelné řešení problémů souvisejících se sochou maršála Koněva,“ napsala LN mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Pražská policie v této souvislosti žádná opatření nechystá. „Zabýváme se nedávným poškozením sochy, pátráme po pachateli, to je v tuto chvíli vše,“ řekl serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že strážci zákona vandala dosud nedopadli

„Dojde trpělivost, Koněv skončí ve šrotu“

Kolář počátkem týdne v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že městská část by se zástupci Ruské federace, nástupnického státu Sovětského svazu, debatu o soše Koněva vůbec vést nemusela, neboť je výhradně ve vlastnictví Prahy 6. „Nám když dojde trpělivost, tak sochu můžeme klidně uklidit do sběru. My se tím ale snažíme projevit dobrou vůli,“ podotkl.

Vedení radnice delší dobu usiluje o to, aby socha byla přemístěna jinam. Nabídlo mimo jiné její přesun na zahradu ruské ambasády. Ta ovšem se stěhováním nesouhlasí. Praha 6 proto zvažuje, jak se sochou nadále naloží. Zvažuje různé varianty, ve hře je její oplocení či její neustálá ostraha. „Máme dokonce i zájemce, psal nám pán z Břeclavi, že má vojenské muzeum, a ozývají se i další lidé z republiky,“ uvedl Kolář.

Informační tabule, které byly k soše přidány loni, při 50. výročí invaze vojska Varšavské smlouvy do Československa.

Každoroční vášnivá debata o pomníku sovětského maršála Ivana Štěpanoviče Koněva se letos rozhořela o víkendu při srpnovém výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy, kdy sochu kdosi polil rudou barvou a na její podstavec nastříkal nápis „Ne krvavému maršálovi, nezapomenem“.

Ruské velvyslanectví tehdy událost označilo za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu dokonce předvolalo chargé d’affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Vandalové se na soše maršála Koněva opět ‚podepsali‘.

Radnice reagovala oznámením, že památník odmítá opět čistit. Nakonec tak o den později bez její vědomí učinila skupinka lidí, které starosta označil za „ruské trolly“.

V minulosti se objevila iniciativa, která žádala odstranění Koněvova pomníku. Vedení Prahy 6 se ovšem rozhodlo jít edukativní cestou. Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalilo u sochy tabulku s doprovodným textem, který informuje i o maršálových negativních působeních. Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.

Piráti v Praze 6 přišli nedávno s návrhem, aby o osudu Koněvovy sochy rozhodli v referendu obyvatelé městské části. Podle slov starosty Ondřej Koláře by však veřejné hlasování vyšlo nejméně zhruba na čtyři miliony korun, což se mu nejeví jako účelně vynaložené prostředky.

Maršál Koněv a jeho socha:

  • Ruský maršál Ivan Stěpanovič Koněv se zapsal do dějin především jako jeden z hlavních vojenských vůdců druhé světové války. Bojoval například v bitvě u Moskvy a od května 1944 velel sovětským vojskům (1. ukrajinskému frontu), která osvobodila jižní Polsko a účastnila se závěrečného útoku na Berlín. Poté také osvobodila severní, střední a východní Čechy a podílela se na osvobození Prahy.
  • Koněv se v padesátých letech stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. Řídil brutální potlačení maďarského povstání sovětskou armádou. Jako velitel sovětských vojsk v Berlíně se účastnil řešení druhé berlínské krize, kdy byl Berlín rozdělen zdí na západní a východní. Podle některých historiků měl podíl i na vpádu vojsk členských států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, což ale ruská strana i někteří z historiků odmítají s odůvodněním, že byl již od roku 1963 v důchodu (mimo službu).
  • Koněv se narodil 28. prosince 1897 v obci Lodejno v ruské Kirovské oblasti, zemřel 21. května 1973 v Moskvě. Pocházel z rolnické rodiny a již v mládí se zapojil do armády, do které byl odveden během první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu, stal se důstojníkem a mimo jiné velel obrněnému vlaku na transsibiřské magistrále. Vystřídal řadu velitelských funkcí, ve 30. letech díky ochraně od vlivného generála Klimenta Vorošilova unikl stalinským čistkám. V červenci 1938 převzal funkci velitele sovětské druhé armády.
  • Za své vojenské zásluhy byl vyznamenán dvěma tituly Hrdina Sovětského svazu, titulem Hrdina Československé socialistické republiky či sedmi Leninovými řády. Získal množství dalších vyznamenání především v zemích, které se po druhé světové válce staly vazaly SSSR, ale i od Velké Británie, Francie a USA.
  • Koněvova socha v nadživotní velikosti stojí v Praze 6 v Bubenči. Odhalena byla 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky. Na pomníku byla deska s nápisem: "Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Československé socialistické republiky velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením". Poté se stala pietním místem, kde se mimo jiné kladou věnce při výročích konce války.
  • Po pádu komunistického režimu se objevila iniciativa žádající odstranění sochy. Koněv je pro řadu občanů kontroverzní postavou především pro svoji roli při potlačení povstání v Maďarsku a při krizi v Berlíně. Socha byla několikrát popsána a pokreslena či například přetřena na růžovo, naposledy letos v noci z 21. na 22. srpna ji někdo polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.
  • Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce. Proti instalování tabulky protestovali velvyslanci Ruska a některých dalších zemí bývalého SSSR.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!