Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha bude příští rok investovat 12 miliard korun. Nejvíce do Blanky a čističky

Česko

  14:19
PRAHA - V rámci investic v roce 2016 spolkne z pražského rozpočtu největší částku stavba tunelu Blanka a výstavba Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Na obě stavby je dohromady v návrhu rozpočtu vyčleněno 3,5 miliardy korun. Celkem plánuje Praha na investice 12,71 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než v letošním rozpočtu.

Do pražského tunelového komplexu Blanka vjeli 19. září první řidiči foto: ČTK

Příjmy mají být 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků. Rozpočet musí ještě 17. prosince schválit pražští zastupitelé.

Celkově by měl rozpočet dosáhnout 60,4 miliardy, tedy zhruba o 2,8 miliardy více než letos. Oproti letošku stoupnou běžné výdaje ze 40,9 miliardy na plánovaných 41,3 miliardy - zvýšení způsobilo například zprovoznění nového úseku metra A do Motola a o půl miliardy bude vyšší částka, kterou dá Praha městským částem, celkem vydá 4,08 miliardy. Příjmy pak mají být asi 43,6 miliardy, tedy o 1,5 miliardy vyšší než letos.

Nejvíce peněz z rozpočtu spolknou oblasti dopravy a rozvoje města a infrastruktury. Společně to bude téměř 8,8 miliardy korun, samotná doprava pak 4,72 miliardy.

Peníze město v oblasti infrastruktury a rozvoje plánuje investovat zejména do první fáze přestavby ÚČOV na Císařském ostrově. Na čističku má jít 2,23 miliardy. Výstavbu nové vodní linky zahájila Praha letos na začátku listopadu a stavba vyjde na téměř šest miliard. Celkem má přestavba ÚČOV stát přes deset miliard.

Mezi plánovanými investicemi v rámci rozvoje obce je pak také revitalizace Malostranského náměstí. Podle důvodové zprávy k rozpočtu je na začátku roku 2016 počítáno s dopracováním projektové dokumentace. Peníze půjdou i na druhou fázi oprav Karlova náměstí, Letenských sadů nebo opravu toalet na Petříně. Revitalizován by měl být i rybník ve Stromovce nebo parková část na Hradčanském náměstí.

V oblasti dopravy zatíží rozpočet nejvíce dofinancování stavby tunelu Blanka, který byl zprovozněn letos v září. Celkem je na Blanku v rámci kapitálových výdajů plánováno asi 1,3 miliardy. Tunel vyjde celkem na asi 43 miliard.

Blanka není jedinou dopravní stavbou, do které chce město vložit své peníze. Půlmiliardu má spolknout příprava výstavby nové trasy metra D z Pankráce do Písnice, zhruba stejnou částku má město i v letošním rozpočtu. Dalších několik milionů korun půjde na přípravu stavby Dvoreckého mostu, který má propojit Prahu 4 a 5 a který má být v budoucnu určen pouze pro pěší, tramvaje nebo záchranku a hasiče. Přes 300 milionů je určeno na opravy a výstavbu tramvajových tratí, mezi projekty je například zahrnuta nová tramvajové trať z Barrandova do Slivence. V rozpočtu je počítáno také s vybudováním protihlukových opatření nebo parkovišť P+R.

V rámci školství by město mohlo investovat až 448 milionů. Jde jak o dostavbu škol, tak o rekonstrukce těch stávajících. Například na gymnáziu Na Vítězné plánu bude dostavěna jídelna, gymnázium v Přípotoční ulici bude mít novou fasádu a pavilon bude přistavěn u ZŠ Ružinovská. V oblasti zdravotnictví a sociální péče pak bude opraveno patro dětského domu Charlotty Masarykové a peníze jsou vyčleněny také na stavbu nového sídla záchranky, zhruba 120 milionů korun. Nakoupena by měla být i desítka nových sanitních vozů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat