Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha chce bezdomovce nouzově ubytovat v karlínských kasárnách. Loď Hermes byla uzavřena

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA - František Vlček

Praha  Umístění bezdomovců do budov bývalých kasáren v Karlíně, které plánuje pražský magistrát, musí schválit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten nyní areál vlastní. Pokud o tom začnou jednání, bude úřad od magistrátu požadovat personální a materiální zajištění takto vzniklé ubytovny a zajištění dodávek vody. Oficiální podnět magistrát úřadu dosud nezaslal. V sobotu to řekl tiskový mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

„Pan primátor nás dosud oficiálně neoslovil, o jeho návrhu jsme se dozvěděli v pátek večer z Twitteru. Předpokládáme, že obdržíme oficiální podnět, který budeme moci vyhodnotit,“ řekl v sobotu  Ležatka.

Podle Ležatky je zásadní, aby magistrát řešil problém se špatně fungující kanalizací v kasárnách. „V sobotu máme zvýšené požadavky na hygienu a tam je jejich dodržování opravdu nemožné. Areál je desítky let prázdný, takže voda a odpady jsou ve špatném stavu a musela by se před umístěním osob do budov řešit,“ řekl. Dodal, že zbudování nouzové ubytovny, kam by město bezdomovce dalo v době šíření nákazy nového koronaviru, bude vyžadovat zajištění sociálních pracovníků a zdravotníků.

K věci se by se měla vyjádřit i Hygienická stanice hlavního města a Ústřední krizový štáb. Ti by měli rozhodnout, zda je vůbec vhodné na jedno místo koncentrovat velké množství lidí.

Bezdomovci jsou nyní umístěni v prozatímním kempu na Císařské louce. Loď Hermes, která jim slouží během zimy, byla podle Hřiba pro lidi bez domova uzavřena kvůli hygienickým problémům. Výrazné omezení fungování lodi Hermes a také ubytovacího zařízení pro lidi bez domova v Michli, které provozuje městské Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), magistrát avizoval ve čtvrtek.

V hlavním městě je podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...