Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha chce otevřít pět nových testovacích míst, první vznikne na Václavském náměstí

Na Václavském náměstí vznikne nové odběrové místo (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Václavském náměstí vznikne nové odběrové místo (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Nové odběrové místo, kde se lidé budou moci otestovat na nákazu novým koronavirem, bude na Václavském náměstí v Praze otevřeno v pátek 14. srpna. Pražský magistrát plánuje otevřít nová odběrová místa v pěti městských částech. Od září by mohlo být opětovně zavedeno povinné nošení roušek ve všech vozech MHD. Novinářům to ve čtvrtek řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

„Chceme zvýšit množství testování pro Pražany a množství odběrových míst v Praze. Místa v pěti městských částech jsou už vytipovaná,“ řekl Hlubuček s tím, že umístění odběrových míst se nyní projednává s dotčenými radnicemi.

První z nich bude na adrese Václavské náměstí 29 otevřeno v pátek 14. srpna. Místo v centru metropole by mělo být určeno primárně pro turisty. Výsledek testu metodou PCR, tedy výterem z nosohltanu, by podle Hlubučka měl být samoplátcům známý do dvou hodin.

Nově vzniklé odběrové místo v centru bude provozovat laboratoř GHC Genetics, řekl ředitel společnosti Viktor Furman.

Další odběrové místo by v budoucnu magistrát ve spolupráci s radnicí městské části měl podle Hlubučka otevřít v Praze 9, kde radnice městské části ve spolupráci s GHC Genetics odběrové místo v areálu Polikliniky Prosek již dříve provozovala. S dalšími velkými městskými částmi se nyní jedná. Podle Hlubučka budou odběry provádět pracovníci soukromé laboratoře.

Od září by mělo být zpřísněno nošení roušek. Ochrana úst a nosu by měla být se začátkem školního roku povinná ve všech vozech městské hromadné dopravy. „Pokud by se situace dále zhoršovala, je možné i znovuzavedení nošení roušek i ve veřejných uzavřených prostorech,“ dodal náměstek.

V Praze nyní odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří. Na většině místech testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce. Odběry provádí například v Ústřední vojenské nemocnici, v Nemocnici na Bulovce, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, v areálu laboratoře Prevedig v Praze 8 nebo na zámku Veleslavín, kde odběry provádí pracovníci společnosti EUC Laboratoře. GHC Genetics také v Praze provádí testy u Polikliniky Prosek v Praze 9.

V Praze jsou nyní roušky povinné v metru a v pobytových a nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách, v čekárnách u lékaře a v nemocnicích.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....