Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha chce po státu, aby přejmenoval Ruzyni na Letiště Václava Havla

Vizualizace Letiště Václava Havla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Letiště Václava Havla | foto: Reprofoto

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce ve vládě otevřít otázku pojmenování pražského ruzyňského letiště po Václavu Havlovi. Oznámil to po tom, co Rada hlavního města Prahy vyzvala Českou republiku a ministerstvo financí, aby pojmenovaly pražské letiště po Václavu Havlovi. Vlastníkem letiště je stát a Praha nemá v této věci žádné pravomoci.

"Je to věc, která bude světu jednoznačně ukazovat význam Václava Havla, a Prahu velmi zviditelní," řekl novinářům po jednání rady pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to osobnost, která nás ve světě proslavila asi úplně nejvíce," doplnil náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Praha by mohla po nedávno zesnulém prezidentovi pojmenovat například ulici nebo náměstí. Problém je ale v tom, že všechny ulice a prostranství v centru města už své jméno mají. Vedení Prahy už dříve uvedlo, že se hledáním vhodné ulice bude zabývat místopisná komise.

S myšlenkou přejmenovat letiště po prvním českém prezidentovi přišel filmový producent Fero Fenič. Ten tímto způsobem chce uctít památku prvního prezidenta České republiky po vzoru New Yorku nebo Paříže.

Pod výzvu se podepsalo bezmála 80 tisíc lidí, včetně mnoha osobnosti kulturního a veřejného života. Dokument nese podpisy herce Jiřího Bartošky, režiséra Jaroslava Brabce, spisovatelky Terezy Brdečkové, bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka, sportovkyně Věry Čáslavské, sochaře Davida Černého a dalších lidí. Proti není ani Havlova rodina, jeho bratr Ivan Havel se ženou podle něj text výzvy podpořili i podpisem.

Anketa

Jste pro, aby se pražské letiště jmenovalo Letiště Václava Havla?

Ano 5823
Ne 1732
Je mi to jedno 153

S nápadem naopak nesouhlasí osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel, podle něhož Havel létání nesnášel, letiště je navíc komerční záležitostí. Havlovo jméno by podle Hanzela měly nést spíše divadlo, škola, knihovna, univerzita nebo koncertní sál.

Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - "Vaclav Havel Prague International Airport".

Havlův pomník

Lidové noviny v minulých dnech oslovily přední tuzemské sochaře, výtvarníky, designéry či malíře s žádostí, aby předvedli, jakým způsobem by se se vzpomínkou na Havla vypořádali oni. Své vize nakonec veřejnosti představily na dvě desítky umělců, mezi nimi třeba Jiří David, Kurt Gebauer, David Černý nebo Maxim Velčovský.

Mezi návrhy se objevila plastika rukou vztyčených v gestu vítězného V na pražském Škroupově náměstí, betonový pomník ve formě 3D fonetického záznamu legendární hlášky "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ na jednom z nádvoří Hradu nebo velká červená srdce před Rudolfinem na náměstí Jana Palacha.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!