16. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

MAPA: Praha, Číhošť, teď i Bojanovice. Kde je opravdový ,střed‘ Česka?

Dominanta obce kaple svatého Františka Serafinského z Assisi. Je rovněž na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominanta obce kaple svatého Františka Serafinského z Assisi. Je rovněž na... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/ČÍHOŠŤ Geografové znají mnoho způsobů, jak spočítat, kde je „střed“ Česka. Může to být Číhošť, Golčův Jeníkov, Praha nebo nově víska Bojanovice.

V obci Číhošť na Havlíčkobrodsku je od roku 2006 pamětní kámen. Leží jen pár set metrů severovýchodně od kostela, kde se v roce 1949 udál takzvaný číhošťský zázrak, s nímž byla spojená akce Státní bezpečnosti, na jejímž konci bylo umučení kněze Josefa Toufara. Tento kámen ovšem upomíná na jinou věc: geometrický střed čili těžiště plochy ČR.

Jak ale ukazují geografové z Univerzity J. E. Purkyně v novém článku pro časopis Geografické rozhledy, pomyslných středů Česka je daleko více. „V naší studii jsme chtěli upozornit na to, že středů Česka – a vlastně každého určitého území, státu či makroregionu – je řada. Záleží na způsobu jejich určení, což dokládá námi vytvořená mapa,“ řekl LN Jan D. Bláha, jenž ji s Martinem Dolejšem vypracoval. Ověřili i střed v Číhošti (oproti výpočtům z roku 2005 se liší jen o několik metrů), stanovený geodety, kteří jako by mnohoúhelníkové území Česka rozčlenili na 2834 trojúhelníků a spočetli vážený průměr jejich těžišť.

Kromě toho má republika „střed“ i v průsečíku úhlopříček v nejmenším opsaném čtyřúhelníku kolem hranic – ten je v Golčově Jeníkově, také na Vysočině. Jinak se měřený středobod posunuje do pražských Řep, kde se protínají spojnice nejzápadnějšího bodu státu s nejvýchodnějším a nejsevernějšího s nejjižnějším. V Chřenovicích by zase byl výškový geometrický střed – těžiště započítávající i nadmořské výšky území.

Středočeské Bojanovice. Právě na jejich území leží jedno z devíti míst, která...
Turisticky atraktivní oblast na levém břehu Vltavy je v regionu proslulá...

Tahák pro rozvoj i turistiku

K čemu je takové počtářské cvičení dobré? „Není to až tak zajímavé pro geografy či kartografy, ale spíše pro samosprávy obcí, v nichž se uvedené středy nacházejí. Lze toho efektivně využít při propagaci a prezentaci obce, což pochopitelně přitáhne více turistů. Údaje o středech figurují často podobně jako další zajímavosti typu nejvyšší hory či místa s nejvyšší naměřenou teplotou coby zdroj zvýšení atraktivity daného místa nebo regionu,“ říká Bláha, jenž se věnuje zeměpisnému výzkumu nejen v ČR, ale i kulturní geografii ve vzdálených koutech ostrovní Papuy – Nové Guineje.

„Při zakládání zámořských kolonií jsou dokonce známy případy, kdy se zohledňoval právě geometrický střed území k zakládání osad či měst, některé firmy své pobočky rovněž budovaly v takových místech... Dnes ale mají na budování poboček daleko větší vliv jiné faktory, jako například ceny pozemků, investiční pobídky a komunikační síť,“ dodává.

Který střed Česka je ten pravý?

Který střed Česka je ten pravý?

Hledání středů může geografy zajímat kvůli srovnání různých územních celků – třeba jak moc je území státu fragmentované, nepravidelné a vykazující zvláštnosti oproti jiným státům. „V tomto smyslu je Česko poměrně pravidelné a tvarově jednoduché území, byť ne přímo geometricky pravidelné,“ říkají zeměpisci s upomínkou na takové Colorado v USA, jež má své hranice vymezené poledníky a rovnoběžkami.

Pro regionální politiku a rozvoj mohou být podobné studie užitečné v tom, že ukazují jádrové nebo naopak periferní oblasti.

Jedním z nejzajímavějších středů naší země je pak „pohyblivý“ populační střed neboli těžiště Česka. „U něj lze identifikovat, jak dějinné události typu druhé světové války a poválečného vysídlení německého obyvatelstva v důsledku posunuly střed více k Moravě, neboť ubylo obyvatelstvo v severozápadní části státu. Kromě toho se ukazují i současné demografické trendy, kdy se tento střed opět vrací do Čech,“ říká Bláha.

Najdete na Lidovky.cz