Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

MAPA: Praha, Číhošť, teď i Bojanovice. Kde je opravdový ,střed‘ Česka?

Dominanta obce kaple svatého Františka Serafinského z Assisi. Je rovněž na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominanta obce kaple svatého Františka Serafinského z Assisi. Je rovněž na... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/ČÍHOŠŤ Geografové znají mnoho způsobů, jak spočítat, kde je „střed“ Česka. Může to být Číhošť, Golčův Jeníkov, Praha nebo nově víska Bojanovice.

V obci Číhošť na Havlíčkobrodsku je od roku 2006 pamětní kámen. Leží jen pár set metrů severovýchodně od kostela, kde se v roce 1949 udál takzvaný číhošťský zázrak, s nímž byla spojená akce Státní bezpečnosti, na jejímž konci bylo umučení kněze Josefa Toufara. Tento kámen ovšem upomíná na jinou věc: geometrický střed čili těžiště plochy ČR.

Jak ale ukazují geografové z Univerzity J. E. Purkyně v novém článku pro časopis Geografické rozhledy, pomyslných středů Česka je daleko více. „V naší studii jsme chtěli upozornit na to, že středů Česka – a vlastně každého určitého území, státu či makroregionu – je řada. Záleží na způsobu jejich určení, což dokládá námi vytvořená mapa,“ řekl LN Jan D. Bláha, jenž ji s Martinem Dolejšem vypracoval. Ověřili i střed v Číhošti (oproti výpočtům z roku 2005 se liší jen o několik metrů), stanovený geodety, kteří jako by mnohoúhelníkové území Česka rozčlenili na 2834 trojúhelníků a spočetli vážený průměr jejich těžišť.

Kromě toho má republika „střed“ i v průsečíku úhlopříček v nejmenším opsaném čtyřúhelníku kolem hranic – ten je v Golčově Jeníkově, také na Vysočině. Jinak se měřený středobod posunuje do pražských Řep, kde se protínají spojnice nejzápadnějšího bodu státu s nejvýchodnějším a nejsevernějšího s nejjižnějším. V Chřenovicích by zase byl výškový geometrický střed – těžiště započítávající i nadmořské výšky území.

Středočeské Bojanovice. Právě na jejich území leží jedno z devíti míst, která...
Turisticky atraktivní oblast na levém břehu Vltavy je v regionu proslulá...

Tahák pro rozvoj i turistiku

K čemu je takové počtářské cvičení dobré? „Není to až tak zajímavé pro geografy či kartografy, ale spíše pro samosprávy obcí, v nichž se uvedené středy nacházejí. Lze toho efektivně využít při propagaci a prezentaci obce, což pochopitelně přitáhne více turistů. Údaje o středech figurují často podobně jako další zajímavosti typu nejvyšší hory či místa s nejvyšší naměřenou teplotou coby zdroj zvýšení atraktivity daného místa nebo regionu,“ říká Bláha, jenž se věnuje zeměpisnému výzkumu nejen v ČR, ale i kulturní geografii ve vzdálených koutech ostrovní Papuy – Nové Guineje.

„Při zakládání zámořských kolonií jsou dokonce známy případy, kdy se zohledňoval právě geometrický střed území k zakládání osad či měst, některé firmy své pobočky rovněž budovaly v takových místech... Dnes ale mají na budování poboček daleko větší vliv jiné faktory, jako například ceny pozemků, investiční pobídky a komunikační síť,“ dodává.

Který střed Česka je ten pravý?

Který střed Česka je ten pravý?

Hledání středů může geografy zajímat kvůli srovnání různých územních celků – třeba jak moc je území státu fragmentované, nepravidelné a vykazující zvláštnosti oproti jiným státům. „V tomto smyslu je Česko poměrně pravidelné a tvarově jednoduché území, byť ne přímo geometricky pravidelné,“ říkají zeměpisci s upomínkou na takové Colorado v USA, jež má své hranice vymezené poledníky a rovnoběžkami.

Pro regionální politiku a rozvoj mohou být podobné studie užitečné v tom, že ukazují jádrové nebo naopak periferní oblasti.

Jedním z nejzajímavějších středů naší země je pak „pohyblivý“ populační střed neboli těžiště Česka. „U něj lze identifikovat, jak dějinné události typu druhé světové války a poválečného vysídlení německého obyvatelstva v důsledku posunuly střed více k Moravě, neboť ubylo obyvatelstvo v severozápadní části státu. Kromě toho se ukazují i současné demografické trendy, kdy se tento střed opět vrací do Čech,“ říká Bláha.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!