Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha hlásí největší nárůst nakažených covidem od začátku pandemie. Za den jich přibylo 839

JIP na Klinice infekčních chorob nemocnice Na Bulovce v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JIP na Klinice infekčních chorob nemocnice Na Bulovce v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha V Praze přibylo za posledních 24 hodin 839 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Dosavadní maximum bylo 601 případů z minulého čtvrtka.

Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k pátečním 18:00. Hygienici v pátek zveřejnili také počty škol, kde se dosud nákaza vyskytla. Ve 112 zařízeních bylo pozitivně testováno 136 žáků a 43 pedagogů.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové pokračuje v Praze negativní trend. „Neměnné zůstává, že pozitivní případy jsou tvořené zejména mladší generací. Pozitivní případy souvisí také především se školami a školními aktivitami spojenými s trávením volného času,“ uvedla Rážová v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví.

V Praze je celkem zhruba 950 škol, asi 330 je mateřských, 290 základních a 250 středních. Nákaza se k pátečnímu ránu prokázala v 46 základních, 44 středních, 19 mateřských školách a třech dětských domovech. Vysoké školy v Praze mají nařízeno výuku na dálku. Celá škola není aktuálně zavřená žádná, v dočasně uzavřených je 41 školních tříd. V karanténě je tak 1011 žáků a 69 pedagogů. Nejvíc škol s pozitivními žáky a učiteli je v Praze 8 (27) a Praze 4 (18), což jsou ale městské části se sídlišti a vysokým počtem obyvatel.

Dosud bylo v Praze podle hygieniků zaznamenáno dohromady 14 421 případů covidu-19. Z nich se 6866 lidí z nemoci vyléčilo, 129 lidí zemřelo. V hlavním městě je aktuálně 7402 nakažených.

Na semaforu, který označuje regiony barvou podle rizika nákazy, je v nejvyšším červeném stupni Praha a nově také okresy Praha-západ, Praha-východ a Uherskohradišťsko. Většina okresů, 55, je oranžová, což znamená druhý stupeň nebezpečí.o. V hlavním městě je aktuálně 7402 nakažených.

Většina nemocnic v hlavním městě zatím kvůli covidu-19 neomezuje plánovanou péči, jsou ale na navýšení kapacit pro pacienty s covidem připravené. Odložitelné výkony kromě onkologických omezila Fakultní nemocnice v Motole a částečně péči omezila také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Některá zařízení shánějí další personál nebo mediky na výpomoc. Pacientů s koronavirem mají většinou kolem čtyř desítek.

V celém Česku v pátek zatím přibylo 1759 potvrzených případů covidu, víc než ve stejnou dobu v rekordní čtvrtek. Počet obětí stoupl na 699, hospitalizovaných je 1134 nemocných.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!