Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlův most slaví 665 let. Výročí v magický čas připomněl průvod Karla IV.

Česko

  9:23
V Praze si lidé od ranních hodin připomínají 665. výročí položení základního kamene Karlova mostu. Městem prošel slavnostní průvod a konaly se dějepisné přednášky. „Základní kámen položil český král a římský císař Karel IV. v astrology pečlivě vybraném datu, a to roku 1357 dne 9. 7. v 5:31 ráno,“ připomíná šéf Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.

Oslavy zahájil v pět ráno průvod Karla IV. od Malostranské mostecké věže přes Karlův most v dobových kostýmech. Součástí byla středověká družina rytířů na koních, doprovázeli je hudbníci a tanečníci. Vystoupila i skupina dobových tanců Regi Caroli regis a kapela středověké hudby Bakchus.

O 31 minut později následovalo poklepání základního kamene a otevření výstavy Praha kamenná v Muzeu Karlova mostu spojené s přednáškou kurátora Michala Cihly.

„Lidé se dozví, jak se kamenické řemeslo vyvíjelo od 9. století a mohou si i prohlédnout příklady dobových nástrojů, včetně nástrojů architekta Karlova mostu a katedrály sv. Víta Petra Parléře, které se tehdy ke stavbě využívaly,“ lákal ředitel muzea Zdeněk Bergman.

Slavnostní průvod po Karlově mostě k 665. výročí položení základního kamene mostu. (9. července 2022)

Součástí oslav byly přednášky Ondřeje Ševců o historii Karlova mostu, Zdeňka Dragouna na téma románská Praha a Juditin most a Zdislava Šímy k astrologii Staroměstské mostecké věže.

Oslavy zakončily v 8 hodin ráno slavnostní fanfáry. V rámci akce je možné navštívit Muzeum Karlova mostu, které slaví 15. výročí od svého založení, do 10:00 zdarma.

Už od počátků provází Karlův most symbolika a tajemno. Okamžik položení základního kamene byl astrology a Karlem IV., který byl také zasvěceným mystikem, vybrán pečlivě. „Tvoří numerologicky zajímavou řadu lichých čísel, která stoupá a pak klesá, a jde po sobě stejně při čtení zepředu i pozpátku: 135797531,“ poukazuje Bergman.

„Tehdy všechny známé planety Slunce, Merkur a Saturn stály ve vzájemné konjunkci. Slunce se nacházelo v ascendentu znamení Lva, tedy symbolu českého státu. Magická řada čísel měla most chránit,“ popisuje Bergman.

Jako katedrála na Pražském hradě je i Karlův most zasvěcen svatému Vítu. Obě památky jsou příkladem snah Karla IV. o astronomicko-astrologickou jednotu. V době letního slunovratu totiž při pohledu ze Staroměstské mostecké věže zapadá Slunce za svatovítskou katedrálou. Předtím projde za katedrální věží, která se vypíná nad kaplí patrona českých zemí svatého Václava. A svou pouť zakončí přímo nad místem s ostatky svatého Víta.

Sama Staroměstská mostecká věž, jež byla zamýšlena zároveň jako triumfální oblouk na Královské cestě mezi Pražským hradem a Vyšehradem, korunovační pouti českých králů, je plná symboliky. Její plastiky, počty a umístění zdobných prvků fasády mají kosmologický a astrologický význam odpovídající době vzniku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat