Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha láká čím dál víc zahraničních obchodníků

Česko

PRAHA Hlavní nákupní ulice v centru Prahy přitahují v posledních dvou letech stále více zahraničních obchodníků. Největší meziroční nárůst podílu na pražských hlavních třídách zaznamenaly restaurace a obchody s oblečením. Trend bude pokračovat i v příštím období, sdělila včera mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Podíl mezinárodních nájemců proti domácím obchodníkům narůstá v průměru o dvě procenta ročně. Poradenská firma sleduje v centru Prahy 389 obchodů, do zahraničních rukou se tak ročně dostane v průměru osm z nich.

Pražské hlavní nákupní třídy, jako ulice Na Příkopě, Václavské náměstí, Národní třída nebo Pařížská, prý přitahují nové obchodníky z řad mezinárodních prestižních značek i přes vzrůstající nájemné.

Mezi nejvýznamnější přírůstky v centru Prahy považuje Cushman &Wakefield otevření pobočky světového zábavně-restauračního řetězce Hard Rock Cafe na Malém náměstí či nový obchod s luxusními hodinkami a doplňky Hublot v Pařížské ulici. Pražské Hard Rock Cafe, které je se svými 400 místy k sezení největší v Evropě, se otevřelo v domě U Rotta 29. dubna tohoto roku. Mezi tradičními putovními artefakty zde návštěvníci naleznou péřové boa zpěvačky Gwen Stefani, džíny zpěváka irské skupiny U2 Bono Voxe nebo blánu z bicích podepsanou členy skupiny Iron Maiden.

Centrum metropole nabízí podle vedoucího pronájmu obchodních prostor v centrech měst Cushman & Wakefield Jana Kotrbáčka až 180 tisíc metrů čtverečních obchodní plochy. To je největší nabídka kvalitních obchodů v Česku.

Noví zájemci o pronájmy obchodů na pražských prestižních adresách však můžou narazit na nedostatek volného místa. „Centrum Prahy se potýká s nedostatkem kvalitních obchodních prostor, které by splňovaly náročné požadavky významných módních, obuvnických a dalších obchodních společností. Proto jsou tyto společnosti často nuceny otevřít své obchody nejprve v obchodních centrech a vytrvat v hledání vhodných obchodních prostor v centru města,“ vysvětlil Kotrbáček. Odborníci proto sází na přestavby a úpravy stávajících budov, které by mohly vytvořit prostor pro další obchody.

Nejdražší z hlediska nájmů je pro obchodníky pražská ulice Na Příkopě, která předčila i Pařížskou ulici. V současnosti je dokonce dvacátou nejdražší ulicí na světě. Ze středoevropských zemí se prý Česko se svou metropolí dostalo do první dvacítky jako jediné. Nejdražší ulicí světa je pak Pátá avenue v New Yorku, kde pronájem čtverečního metru obchodní plochy stojí ročně 17 044 eur.

***

Nejdražší z hlediska nájmů je pro obchodníky pražská ulice Na Příkopě

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: