16. února 2010 17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha má problém. Opencard může zajišťovat pouze firma Haguess

Pražský primátor Pavel Bém (vlevo) a jeho náměstek Rudolf Blažek na tiskové konferenci k projektu Opencard.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Pavel Bém (vlevo) a jeho náměstek Rudolf Blažek na tiskové konferenci k projektu Opencard. | foto: ČTK

PRAHA Provoz Opencard může zajišťovat pouze firma Haguess, která je dosud hlavním dodavatelem. Má totiž autorská práva na software. Vyplývá to ze stanoviska advokátní kanceláře KŠD Šťovíček, které si město nechalo vypracovat.

Na stanovisko upozornil předseda finančního výboru a opoziční zastupitel Petr Hulinský (ČSSD). Praha přitom minulý týden uvedla, že díky podepsaným dodatkům ke smlouvě s Haguess bude moci vypsat tendr na nového provozovatele.

Opencard

Projekt Opencard už posoudily tři audity, za které magistrát zaplatil kolem čtyř milionů korun. Podle první prověrky stál projekt 888 milionů korun, podle magistrátu se ale po podepsání dodatku smlouvy s Haguess náklady snížily na 833,4 milionu korun.

Rada hlavního města minulý týden uzavřela dodatky k nevýhodným smlouvám s Haguess. Mají zajistit lepší postavení města a podle Prahy mají projekt zlevnit. Kromě licenčních podmínek dodatky mění zajištění provozu Pražského centra kartových služeb (PCKS). Haguess zajistí jeho provoz do 30. června 2010, město poté může vypsat nové výběrové řízení. Podmínky výběrového řízení budou připraveny do konce března.

Kritizovány i podepsané dodatky
Podle právníků je ale software PCKS chráněn autorskými právy firmy Haguess, zadání zakázky nebo jen její části jinému dodavateli by tak znamenalo porušení těchto autorských práv.

Hulinský obsah podepsaných dodatků kritizoval. "K návrhu dodatku licenční smlouvy mám zásadní připomínky," uvedl Hulinský. Podle něj totiž cenové podmínky licenční smlouvy nebyly předmětem veřejné soutěže, a proto mohou být zpochybněny. Upozornil také na to, že za licenční poplatky město k polovině loňského roku zaplatilo zhruba 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!