Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Praha by chtěla omezit průjezd Malou Stranou. Data poskytla tramvajová výluka

Malá Strana v Praze foto: Profimedia.cz

Praha chce na základě dat o dopravě, která sbírala v době opravy tramvajové trati mezi Malostranskou a Újezdem, zklidnit provoz v širším centru města. Data bude vyhodnocovat magistrát ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, Technickou správou komunikací a Operátorem ICT v následujících třech týdnech.
  18:10

Při oficiálním ukončení oprav tramvajové trati to v neděli novinářům řekl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Nejlepší by podle něj bylo oblast Malé Strany pro průjezd v budoucnosti uzavřít.

„Žádný kolaps dopravy v Praze poté, co došlo k uzavření Malé Strany, nenastal, protože se svedla do tunelu Blanka. Hlavní důvod, proč se do stavby investovaly desítky miliard korun, bylo, aby došlo ke zklidnění právě Malé Strany. Teď jsme zažili takový test tohoto opatření, které se mělo udělat už v roce 2015 při otevření Blanky. Budeme proto dopady vyhodnocovat,“ řekl Hřib. „Povedeme také intenzivní dialog nejen na magistrátu, ale i s městskou částí Praha 1 o tom, jak to pojmeme do budoucna,“ dodal.

Tramvaje se na Malou Stranu vrátí v pondělí. Oprava trati začala 28. ledna, původně měla skončit 1. dubna, avšak díky příznivému počasí se ji podařilo o týden zkrátit. Na trase se vyměňovaly kolejnice, podle Hřiba opravy vyšly na nižší desítky milionů korun. Před obnovením běžného provozu se v neděli mezi Malostranskou a Újezdem projela historická tramvaj.

„Máme před sebou velké množství práce, ale myslím si, že to je jeden z významných kroků k tomu, aby se centrum města Prahy stalo podobné centrům jiných světových metropolí. Dostanete se tam městskou hromadnou dopravou, ale městskou část to nezatěžuje,“ řekla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Od 1. dubna do 15. května se bude opravovat tramvajová trať v ulici Generála Šišky v Modřanech. Dopravní podnik hlavního města Prahy zde trať zmodernizuje a opraví zde trolejové vedení. Ve stejném období se bude po tři týdny rekonstruovat trať v Modřanské a napojí se trať na budovaný Dvorecký most v Podolí. „Všechny opravy jsou koordinovány tak, aby nedošlo k jejich souběhu s opravou Barrandovského mostu,“ doplnil Hřib.

30. ledna 2023

Autoři: ,