Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Praha na seznamu památek v ohrožení? UNESCO požaduje přepracování metropolitního plánu

Rozsvícený Karlův most a v dálce zářící Národní divadlo. foto: Technologie hl. m. Prahy

Praha - Historické centrum Prahy zapsané od roku 1992 na seznam UNESCO se může dostat na seznam památek v ohrožení. Takový seznam spravuje také UNESCO a zahrnuje památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku.
  9:43aktualizováno  12:22

Podle komisařů UNESCO, kteří na jaře navštívili Prahu, město i český stát málo chrání hodnoty, pro které byla historická část Prahy na seznam světového dědictví zapsána.

UNESCO chystá kontrolu tunelu Blanka. Ohrožuje prý pražské památky

Odborníci upozorňují na stávající i plánované výškové stavby v Praze, za hrozbu pro historické centrum Prahy uvádějí i připravovaný nový stavební zákon, který nepočítá se závaznými stanovisky památkářů. Komisaři požadují přepracování Metropolitního plánu.

Uvádí to Centrum světového dědictví UNESCO a centrála Mezinárodní rady pro památky a sídla ICOMOS ve zprávě, kterou jejich zástupci po jarní monitorovací návštěvě Prahy vypracovali. ČTK ji poskytl Český národní komitét ICOMOS. Zprávu dostalo ministerstvo kultury a Praha, zatím ji však nezveřejnily. Jejich vyjádření ČTK zjišťuje.

Na Seznamu světového dědictví v ohrožení je přes 50 položek, z evropských míst je tam Vídeň, Liverpool a byzanstké chrámy v Kosovu. Několik desítek objektů bylo ze seznamu památek v ohrožení později odstraněno. Zcela bylo ze Seznamu světového dědictví vyškrtnuto Labské údolí v Drážďanech.

Pražské památky osvětluje 14 tisíc světel. První historické budovy se nasvěcovaly už ve středověku

Podle zprávy nyní je na Praze a České republice, aby započaly s nápravou tohoto stavu. To, jak se k tomu postaví, vyhodnotí Výbor pro světové dědictví na svém 44. zasedání příští rok. Na něm bude v případě potvrzení zjištěného či potencionálního ohrožení výjimečné světové hodnoty statku, jímž je historické centrum Prahy, posouzeno jeho možné zapsání na Seznam světového dědictví v ohrožení.

Komisaři UNESCO vyjádřili politování nad nečinností státní správy při ochraně historického centra Prahy. „Reaktivní monitorovací mise z roku 2019 vyjadřuje politování, že smluvní stát nereagoval na obavy, doporučení a žádosti o řadě rozsáhlých rozvojových projektů navrhovaných uvnitř nárazníkové zóny, památky a širším okolí, vyjádřené v předchozích zprávách z misí, ani na rozhodnutí Výboru požadující plán na omezení výškových budov s cílem zabránit vizuálnímu narušení historické městské krajiny v Praze,“ uvádí komisaři UNESCO a ICOMOS ve zprávě z mise.

Soubor opatření schválený Výborem pro světové dědictví přitom monitorovací mise vypracovala v úzké spolupráci s vnitrostátními orgány už v roce 2010. „Zprávy z misí hovoří vždy diplomatickou řečí. Pokud už takto zmiňuje a konkrétně vytýká chyby, jedná se o závažné porušení podmínek, k jejichž dodržování se Česká republika zavázala spolu se zápisem Prahy na seznam světového dědictví UNESCO,“ řekl ke zprávě Václav Girsa, president Českého národního komitétu ICOMOS.

Město málo chrání historické hodnoty

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je předčasné mluvit o tom, že by se centrum Prahy mohlo dostat na seznam ohrožených památek UNESCO. Se světovou organizací se vede jednání a situace se dá zvládnout, řekl ve čtvrtek Zaorálek novinářům ve Sněmovně. Podle komisařů UNESCO, kteří na jaře navštívili Prahu, město i český stát málo chrání hodnoty, pro které byla historická část Prahy na seznam světového dědictví zapsána.

Zaorálek připomněl, že vyjádření světové organizace přišlo na základě jarní monitorovací návštěvy komisařů v Praze. „UNESCO bude teď čekat na to, jakým způsobem budeme reagovat. Záleží na tom, jak se vypořádáme s jejich výhradami, bude probíhat další hodnocení,“ řekl. „Celý výsledek jednání může přijít na program UNESCO někdy v příštím roce,“ doplnil.

Petra Hrušová z ministerstva kultury ve čtvrtek ČTK sdělila, že ministerstvo a hlavní město Praha úzce spolupracují a společně s Institutem plánování a rozvoje Prahy, Národním památkovým ústavem a dalšími dotčenými institucemi připravují odpovědi na jednotlivé body zprávy. „Reakce bude podrobně zpracována ve Zprávě o stavu zachování historického centra Prahy, o jejíž předložení požádal rovněž Výbor pro světové dědictví,“ uvedla. Některá z doporučení se podle ní budou společně s Centrem světového dědictví probírat během společného mezinárodního workshopu v Praze k tématu výškové regulace, který bude v březnu 2020.

Zaorálek odmítl možné srovnávání situace Prahy s vývojem v Drážďanech, které UNESCO v roce 2009 vyškrtlo ze seznamu světového dědictví kvůli stavbě mostu přes Labe. „V tuto chvíli nejde o to, že by se tu mělo zopakovat něco podobného, jako se stalo v Drážďanech. Tam si udělali referendum, odhlasovali, že chtějí most, a UNESCO to respektovalo, že se rozhodli, že jdou jinudy. Taková v Praze situace není, my se v Praze chceme dohodnout,“ řekl ministr.

Podotkl také, že některá města zařazená mezi světové dědictví jsou na tom v současnosti hůř než Praha. Na seznamu světového dědictví v ohrožení jsou z evropských míst například Vídeň, Liverpool a byzantské chrámy v Kosovu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!