Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha nabízí byty lidem, kteří žijí se squatery. Zaplatit chce po Kocábovi

Domů? Squateři přicházejí do domu v Truhlářské ulici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domů? Squateři přicházejí do domu v Truhlářské ulici | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Do sporu kolem squaterů z pražské vily Milada, kterým ministr pro lidská práva Michael Kocáb pomohl sehnat byty v soukromém domě v centru Prahy, se vložil i pražský magistrát. Chce pomoci rodinám, které se teď kvůli Kocábově akci staly součástí jediného pražského squatu.

„Jsem připraven a myslím, že i musím těm rodinám pomoci. Pokud se na mě písemně obrátí a doloží, že se ocitly ve svízelné situaci, poskytnu jim na nějakou dobu jiné bydlení,“ uvedl pražský radní Jiří Janeček, který má na starosti bytovou problematiku města.

Přístup ministra Kocába naštval starousedlíky

Kocáb, který sqauterům pomohl byty najít a uváděl to jako příklad hodný následování, je teď i terčem kritiky ze strany města. „Squating je a bude, ale aby jeho vyznavačům stát, respektive jeden ministr napomáhal vyhledávat bydlení, s tím nesouhlasím,“ prohlásil náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který nyní, kdy je primátor Bém v zahraničí, řídí město.

Kocába kritizuje i za to, že se několika squaterům věnoval v době, kdy tisíce lidí v Čechách a na Moravě během povodní bojovaly o život a záchranu svých majetků.

Město je sice připraveno nájemníkům domu v Truhlářské ulici, kde od včerejška žijí společně se squatery, pomoci, avšak jen do určité míry.

„Pokud ty byty poskytneme, budu požadovat po ministru Kocábovi veškeré finanční kompenzace, i kdyby to mělo znamenat soudní žalobu. Je to plivanec do tváře slušných lidí, od ministra Kocába je to absolutně nezodpovědné, takže všechny náklady, které by to město stálo, budu chtít po něm,“ hrozí poslanec a radní Janeček.

Squateři - Výzdoba. Byty nových nájemníků nelze přehlédnout.

Ministr Kocáb v závěru minulého týdne v Úřadu vlády nechal předat squaterům klíče od bytů v centru Prahy. Splnil tak svůj slib, který jim dal při násilném vyklízení squatu Milada. Všechno podle jeho slov dopadlo lépe, než čekal. Nájemníci domu, který je nedaleko obchodního centra Palladium, se o tom však dozvěděli až od novinářů.

Ministr Kocáb minulý týden žádal o pomoc pro squatery většinu pražských radnic. Chtěl zjistit, zda nemají k dispozici nějaký objekt, který by pro squat mohly poskytnout. Marně.

Ve chvíli, kdy to vypadalo, že se slib nepodaří dodržet, potkal podnikatele Petra Svinku, který se rozhodl ubytovat squatery ve svém domě v Truhlářské ulici. „Byla to náhoda, potkali jsme se na koncertě. Známe se z hudební branže, Petr Svinka je promotér, který do Čech přivezl například kapelu Pink Floyd,“ prohlásil na tiskové konferenci Kocáb.

Squateři se sice zabydlují v domě v Truhlářské ulici, ale vypuzení z vily Milada stále považují za křivdu.

Nájemníci domu v Truhlářské ulici jsou přesvědčeni, že jde o účelovou záležitost, která je má donutit odejít. Dům si v posledních letech předávala jedna soukromá firma za druhou, nyní jej vlastní společnost Truhlářská reality, v jejímž čele stojí Svinka.

„Od loňského léta trvá tlak, abychom odešli. Bylo nám řečeno, že existují různé metody, jak nás k tomu donutit. Toto je možná jedna z nich,“ řekla včera partnerka nájemníka Milana Smrže, který v domě bydlí od dětství.

Squateři popírají, že by se stali nástrojem podobně vykalkulované hry. S nájemníky se na chodbách zdraví, do pronajatých bytů ale nikoho nepouštějí.

Squateři z Milady před časem vytypovali několik desítek domů, které jsou v Praze prázdné a nikdo se o ně nestará. Na domy zavěsili transparenty, v nichž vyzývali Pražany, aby se stejně jako oni řídili heslem „obsaď a panuj“.

Podle náměstka primátora Blažka bylo ale správné, že je stát po deseti letech násilím přiměl opustit vilu Milada. Do domu se „nabourali“, což jim podle magistrátu žádný právní nárok na bydlení nedává. Jestliže jim v takové situaci ministr nabídl jiné bydlení, je to podle právníka Josefa Lžičaře zvýhodňování skupiny obyvatel.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Andrej Babiš a Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Andrej Babiš a Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Andrej Babiš a Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...