Pátek 24. června 2022, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha nabízí byty lidem, kteří žijí se squatery. Zaplatit chce po Kocábovi

Česko

  12:19
PRAHA - Do sporu kolem squaterů z pražské vily Milada, kterým ministr pro lidská práva Michael Kocáb pomohl sehnat byty v soukromém domě v centru Prahy, se vložil i pražský magistrát. Chce pomoci rodinám, které se teď kvůli Kocábově akci staly součástí jediného pražského squatu.

Domů? Squateři přicházejí do domu v Truhlářské ulici foto: Viktor ChladLidové noviny

„Jsem připraven a myslím, že i musím těm rodinám pomoci. Pokud se na mě písemně obrátí a doloží, že se ocitly ve svízelné situaci, poskytnu jim na nějakou dobu jiné bydlení,“ uvedl pražský radní Jiří Janeček, který má na starosti bytovou problematiku města.

Přístup ministra Kocába naštval starousedlíky

Kocáb, který sqauterům pomohl byty najít a uváděl to jako příklad hodný následování, je teď i terčem kritiky ze strany města. „Squating je a bude, ale aby jeho vyznavačům stát, respektive jeden ministr napomáhal vyhledávat bydlení, s tím nesouhlasím,“ prohlásil náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který nyní, kdy je primátor Bém v zahraničí, řídí město.

Kocába kritizuje i za to, že se několika squaterům věnoval v době, kdy tisíce lidí v Čechách a na Moravě během povodní bojovaly o život a záchranu svých majetků.

Město je sice připraveno nájemníkům domu v Truhlářské ulici, kde od včerejška žijí společně se squatery, pomoci, avšak jen do určité míry.

„Pokud ty byty poskytneme, budu požadovat po ministru Kocábovi veškeré finanční kompenzace, i kdyby to mělo znamenat soudní žalobu. Je to plivanec do tváře slušných lidí, od ministra Kocába je to absolutně nezodpovědné, takže všechny náklady, které by to město stálo, budu chtít po něm,“ hrozí poslanec a radní Janeček.

Squateři - Výzdoba. Byty nových nájemníků nelze přehlédnout.

Ministr Kocáb v závěru minulého týdne v Úřadu vlády nechal předat squaterům klíče od bytů v centru Prahy. Splnil tak svůj slib, který jim dal při násilném vyklízení squatu Milada. Všechno podle jeho slov dopadlo lépe, než čekal. Nájemníci domu, který je nedaleko obchodního centra Palladium, se o tom však dozvěděli až od novinářů.

Ministr Kocáb minulý týden žádal o pomoc pro squatery většinu pražských radnic. Chtěl zjistit, zda nemají k dispozici nějaký objekt, který by pro squat mohly poskytnout. Marně.

Ve chvíli, kdy to vypadalo, že se slib nepodaří dodržet, potkal podnikatele Petra Svinku, který se rozhodl ubytovat squatery ve svém domě v Truhlářské ulici. „Byla to náhoda, potkali jsme se na koncertě. Známe se z hudební branže, Petr Svinka je promotér, který do Čech přivezl například kapelu Pink Floyd,“ prohlásil na tiskové konferenci Kocáb.

Squateři se sice zabydlují v domě v Truhlářské ulici, ale vypuzení z vily Milada stále považují za křivdu.

Nájemníci domu v Truhlářské ulici jsou přesvědčeni, že jde o účelovou záležitost, která je má donutit odejít. Dům si v posledních letech předávala jedna soukromá firma za druhou, nyní jej vlastní společnost Truhlářská reality, v jejímž čele stojí Svinka.

„Od loňského léta trvá tlak, abychom odešli. Bylo nám řečeno, že existují různé metody, jak nás k tomu donutit. Toto je možná jedna z nich,“ řekla včera partnerka nájemníka Milana Smrže, který v domě bydlí od dětství.

Squateři popírají, že by se stali nástrojem podobně vykalkulované hry. S nájemníky se na chodbách zdraví, do pronajatých bytů ale nikoho nepouštějí.

Squateři z Milady před časem vytypovali několik desítek domů, které jsou v Praze prázdné a nikdo se o ně nestará. Na domy zavěsili transparenty, v nichž vyzývali Pražany, aby se stejně jako oni řídili heslem „obsaď a panuj“.

Podle náměstka primátora Blažka bylo ale správné, že je stát po deseti letech násilím přiměl opustit vilu Milada. Do domu se „nabourali“, což jim podle magistrátu žádný právní nárok na bydlení nedává. Jestliže jim v takové situaci ministr nabídl jiné bydlení, je to podle právníka Josefa Lžičaře zvýhodňování skupiny obyvatel.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!