130 let
Vítězné náměstí v Praze 6 - "Kulaťák"

Vítězné náměstí v Praze 6 - "Kulaťák" | foto: Hynek Glos , Lidové noviny

Praha nemá místa, ale staví se

Česko
  •   9:31
PRAHA - Jeden z nejpalčivějších urbanistických problémů Prahy, desítky let nedostavěné Vítězné náměstí v Dejvicích, se do dvou let začne dostavovat. Urbanisté nyní v této souvislosti otevírají diskusi, do jaké míry by se měla vnitřní Praha ještě více zahušťovat.

Tradičně se o metropoli hovoří jako o městě, kde je stavebních míst už jen velmi málo. Právě Vítězné náměstí je důkazem toho, že to není tak zcela pravda. Stejně tak proluka za obchodním domem Tesco na Národní třídě, Staroměstské náměstí s chybějící částí radnice, kterou zničil nálet na konci 2. světové války, nebo nedostavěné části Bořislavky a Hadovky v šesté městské části.

Najdou se dokonce i poměrně velké volné plochy. „Pozemky drah na místě Bubenského nádraží jsou tak obrovské, že by se na nich dala postavit celá nová městská čtvrť,“ zdůrazňuje historik umění Rostislav Švácha z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Urbanisté se většinou shodují v tom, že až se dostaví pražský dopravní okruh, vzniknou tak vlastně novodobé městské hradby. Uvnitř města by se stavět mělo, ale je třeba i zachovat poměr zelených a volných ploch. Podle Šváchy je proto například sporné, zda se má zastavovat Letenská pláň. S ambiciózním projektem nové budovy na pláni přišla Národní knihovna.

Má to být stavba, jakou ještě Praha nemá. „Mně trochu vadí, že nikoho nenapadlo na toto téma vyvolat veřejnou diskusi. Je hezké, že uprostřed Prahy se nachází na Letenské pláni takový zelený prostor, Je to i vzduchový rezervoár města. Už architekt Ladislav Žák v roce 1928 vyslovil myšlenku, že na Letné se nemá stavět nic, protože prázdný prostor je také architektura,“ domnívá se Švácha.

Naši předkové přitom o nezastavěnost tohoto prostoru bojovali. A tak nakonec sešlo z plánů postavit na Letenské pláni budovu parlamentu i s věncem hlavních ministerských budov. Podobné je to s dostavbou Staroměstského náměstí. Bylo vypsáno už osm architektonických soutěží, kterých se zúčastnili všichni slavní čeští architekti i obyčejní Pražané.

Dodnes tam nestojí nic. Podle Šváchy je to chyba. Mění se tím totiž historický půdorys města, který je sám o sobě památkou. Podle ředitelky Útvaru rozvoje hlavního města Světlany Kubíkové se žádná další soutěž ani dostavba nechystají. „Myslím, že se toho prostoru památkáři i architekti tak trochu bojí,“ míní Švácha.

Zato o nutnosti dostavět Vítězné náměstí nikdo nepochybuje. Roky to blokoval spor mezi dvěma vysokými školami, vlastníky pozemků v dolní části náměstí i problémy s investorem. Až poté, co v čele ČVUT stanul nový rektor, se dohodl společný postup.

V blízkosti areálu vysokých škol vznikne téměř 100 tisíc metrů čtverečních užitkových ploch včetně velkého obchodního centra. „Ateliér ADNS v září veřejně představí studii,“ řekl vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 6 Bohumil Beránek

Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás