13. června 2014 16:23, aktualizováno  18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha není schopna garantovat chod opencard, tvrdí vlastník práv karty

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Praha v pátek začala přebírat správu opencard. Podle firmy eMoneyServices, která je vlastníkem autorských práv k této kartě, však město nebude moci zaručit bezproblémový chod systému. Vedení hlavního města přesto tvrdí, že potíže nehrozí. "Máme zajištěn tým IT specialistů z magistrátu, kteří se budou o systém starat," hájí převzetí systému Prahou primátor Tumáš Hudeček.

Správa systému znamená například údržbu softwaru, na kterém opencard funguje. V rámci správy jsou řešeny problémy se softwarem a případně i s jednotlivými kartami. Praha tak bude moci software spravovat, avšak nemůže opravovat systémové chyby nebo software přeprogramovávat. Nevlastní k němu totiž autorská práva, ta patří EMS.

Vedení Prahy tvrdí, že cestujících se změna nedotkne. Praha vlastní mimo jiné jak validátory, čtečky pro revizory, tak databázi karet. Rovněž si Praha v minulosti sama zajistila dodávky nových karet. Ke zhruba 250 000 karet ale město nemá licence, pokud by tak například soud rozhodl na návrh EMS o předběžném opatření, karty by lidem nemusely fungovat. Záměr urovnat dluh za licence však již schválila v úterý rada města.

ČTĚTE TAKÉ:

Zástupci EMS uvedli, že není možné předvídat, co se stane po převzetí systému Prahou. "Nemáme křišťálovou kouli a netušíme to. Nejde poskytovat služby tak, aby nedocházelo k porušování zákonů. Systém může fungovat bez problémů, nebo nemusí. Problémy se nemusí projevit hned, ale až časem," řekl ředitel Emoney Group pro střední a východní Evropu Adam Leščišin. Podle EMS nicméně město prý nemá zaměstnance, kteří by dokázali systém řídit. S tím nesouhlasí Hudeček. "Máme zajištěn tým IT specialistů z magistrátu, kteří se budou o systém starat," řekl.

Dohoda je zatím v nedohlednu

Praha několik týdnů neúspěšně řeší, co bude s projektem opencard dál. Městu totiž končí v pondělí smlouvy týkající se servisu a kvůli možnému střetu se zákonem údajně další dohody uzavřít nemůže. Shoda mezi Prahou a EMS se zatím nerýsuje. Co bude s projektem za více než miliardu dál, zatím nikdo z politiků neřekl.

"Věřím, že dojdeme k rozuzlení v průběhu příštího týdne," řekl ředitel eMoneyServices Petr Stránský. Chtěl by, aby se věcí ve čtvrtek zabývalo zastupitelstvo. Co nastane v případě, že obě strany shodu nenajdou, neřekl. "Pravděpodobně budeme muset činit příslušné právní kroky," uvedl. EMS už na konci května Praze a dopravnímu podniku poslala předžalobní upomínky. Zda a kdy případnou žalobu eMoneyServices podá, Stránský neuvedl. Firma si prý žádný přesný datum, po kterém žalobu podá, nestanovila.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!