Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prahou se prohánějí tisíce ‚harlejářů‘. Na spanilé jízdě se očekává až stotisícová účast

Česko

  11:25aktualizováno  19:34
PRAHA - Centrem Prahy v sobotu projede asi 4000 motocyklů Harley-Davidson. Akce s názvem spanilá jízda se uskuteční v rámci Týden legend, který se koná na holešovickém výstavišti od 5. do 8. července k oslavám 115. výročí založení značky Harley-Davidson. Jízda startuje v 10:00 z Letenské pláně. Nejstarším účastníkem by měl být 83letý Ital, který přijel na svém Harley-Davidson Road King po vlastní ose z Říma. Informoval o tom hlavní organizátor akce Jaroslav Vavřina.

Oslava 115. let Harley Davidson. Motorkáři vyrazili do Kutné Hory. foto:  František Vlček, MAFRA

„Do Prahy přijelo zhruba 60 tisíc motorkářů, dále očekáváme dalších asi 40 tisíc návštěvníků. Kvůli omezené kapacitě se účastníci spanilé jízdy losují. Pojedou ve třech vlnách přibližně po půl hodině. Startujeme na Letné a pojedeme přes Václavské náměstí, okolo právnické fakulty na náměstí Jana Palacha. Tam bude krátká zastávka. Poté Chotkovou ulicí, přes Letnou a zpět na holešovické výstaviště,“ uvedl Vavřina. Jízda by podle měj měla skončit do 13:00.

Setkání motorkářů Harley-Davidson, které se koná na holešovickém výstavišti v Praze od čtvrtka do neděle, je zatím bez vážnějších komplikací. Záchranáři do pátečních 17:00 ošetřili 32 osob, z toho čtyři převezli do nemocnice. Policie se chystá na páteční cvičnou jízdu centrem, která je generálkou na sobotní spanilou jízdu. Pořadatelé předpokládají, že do Prahy dorazí více než 60 000 motorkářů ze 71 zemí. Dále by mělo akci navštívit asi 40 000 návštěvníků.

Do Prahy se sjíždí motorkáři na sraz Harley-Davidson. Město čekají několikadenní uzavírky

„Dnes do 17:00 jsme ošetřili celkem 20 lidí, z toho jeden byl odvezen do nemocnice. Jednalo se o 31letého cizince, který zřejmě po smyku havaroval ve Strahovském tunelu. S úrazem ruky, nohy a hlavy byl při vědomí převezen do Ústřední vojenské nemocnice,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová. Ve čtvrtek záchranáři ošetřili 12 osob, z toho tři převezli do nemocnic. Ve všech případech šlo o lehčí poranění, často o popáleniny od výfuků. V pátek podle Poštové převažovaly puchýře z nevhodné obuvi.by mělo akci navštívit asi 40 000 návštěvníků.

„Všechno je v pořádku, během včerejšího a dnešního dne jsme nezaznamenali žádné problémové nebo kolizní situace. Nenastalo jakékoliv narušení, nepřišlo žádné oznámení, které bychom museli řešit,“ doplnila mluvčí Policejního prezidia ČR Eva Kropáčová.

Na pátek ohlásili pořadatelé noční jízdu centrem města se stejnou trasou jako při sobotní spanilé jízdě. Podle pořadatelů je sraz na Letenské pláni ve 20:30, o hodinu později je naplánován odjezd. „Pokud jde o noční jízdu, je na ni vyhrazeno zvláštní užívání komunikace, je to úplně stejný princip jako v sobotu. V pátek se jedná o cvičnou jízdu, bude to v menším počtu. Spíš jde o to, aby si natrénovali sobotní cestu, aby nedošlo z jejich strany ke zbytečným komplikacím. My spíše kvitujeme, že to chtějí dopředu udělat,“ podotkla Kropáčová. Na páteční jízdu má vyrazit asi 1000 motorkářů, oproti sobotě zhruba čtvrtina.

Oslava 115. let Harley Davidson. Motorkáři vyrazili do Kutné Hory.
Oslava 115. let Harley Davidson. Motorkáři vyrazili do Kutné Hory.

Do Prahy dorazili motorkáři ze 71 zemí. Kromě Čechů jich je nejvíce z Německa, Itálie, Francie nebo Velké Británie. Bohaté zastoupení by podle organizátorů měly mít také státy východní Evropy, především Rusko, Bělorusko, Ukrajina a Polsko. „Ale máme účastníky i ze vzdálenějších zemí, jako jsou například Austrálie, Nový Zéland nebo Indie,“ podotkl Vavřina. Nejstarším účastníkem je 83letý Ital, který přijel na svém Harley-Davidson Road King po vlastní ose z Říma. Nejvzdálenější účastník je z Fidži.

Prodloužený červencový víkend odstartoval už ve středu koncertem skupiny The Rolling Stones na výstavišti v Letňanech. Hlavní část akce se poté koná v Holešovicích. „Na holešovickém výstavišti je k vidění největší výstava Harleyů, čtyři hudební scény plné skvělých kapel nebo tři demo trucky Harleyů. Každý, kdo dorazí, si bude moci zdarma vyzkoušet jakýkoliv motocykl Harley-Davidson,“ uvedl dále Vavřina.

Na výstavě Harleyů si návštěvníci mohou prohlédnout více než 150 modelů motocyklů Harley-Davidson od roku 1914 až po současnost. Expozice jsou obohaceny o interaktivní části, historické fotografie nebo dobové příslušenství. „Mezi vystavenými kusy budou opravdové rarity. Například Harley-Davidson F1000 Race z roku 1929 nebo renovovaný a funkční Harley z roku 1918,“ dodal Vavřina.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat