Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Praha podepíše kritizovanou dohodu s Pekingem. Uznává politiku jednotné Číny

Česko

  13:50aktualizováno  14:43
PRAHA - Praha podepíše sesterskou smlouvu s Pekingem. Podpis smlouvy ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu. V jejím rámci rovněž schválili uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny.

Ilustrační foto: Čínské vlajky u Pražského hradu z roku 2014. foto: MAFRA - František Vlček

Smlouvu kritizoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek i zastupitelé opozice a bývalé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Vadil jim zejména souhlas s jednotnou politikou Číny. „Obě strany budou v souladu s principy reciprocity a vzájemného přínosu realizovat různé druhy výměn a spolupráce za účelem zajištění všeobecného rozvoje a prosperity,“ přečetla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) z materiálu, který zastupitelé odsouhlasili a který jim předložila.

Města mají spolupracovat v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, oblasti vzdělávání, zdravotnictví, dopravy a služeb občanům. Pravidelně se také mají setkávat představitelé obou měst. Pětiletá dohoda Prahu též zavazuje k tomu, že bude uznávat jednotnou Čínu. „Hlavní město Praha v souladu s Vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území,“ píše se v dohodě.

Kalousek řekl, že dohoda je pro Prahu hanba. Vadí mu zejména bod o jednotné Číně. „Veškeré kompetence v zahraniční politice svěřuje ústava ČR vládě České republiky. Neexistuje jediný důvod, proč by se článek týkající se vrcholné mezinárodní politiky měl objevit v dohodě mezi jednotlivými municipalitami. Pokud tedy tím jediným důvodem nemáme na mysli ustrašenost, podlézavost a servilitu vůči silným autokratickým režimům,“ uvedl na tiskové konferenci.

Čína odsoudila aktivistu za lidská práva na šest let. Prý narušoval pořádek

Podobně to vidí předseda pražského klubu TOP 09 Václav Novotný. „Ono to vypadá, že celá ta smlouva byla sepsána kvůli bodu tři (souhlas s jednotnou Čínou, pozn.red.), protože ten zbytek je zcela bezobsažný,“ řekl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. Zastupitel Matěj Stropnický (SZ) řekl, že by třetí bod měl být vyřazen, neboť smlouva má být dohodou o spolupráci, nikoliv politice, navíc deklaraci si vynutil Peking. „Partnerství, které začíná tím, že si jedna strana klade ultimativní podmínky, není partnerstvím,“ řekl Stropnický.

Opoziční zastupitel Jiří Nouza (TOP 09) zase kritizoval způsob předložení materiálu - ten totiž neschválila rada, primátorka jej rovnou předložila zastupitelům. Krnáčovou pak kritizoval také Tomáš Jílek (TOP 09). „Máme primátorku bez názoru, která to sem přinese a řekne, přečtěte si to a podle toho zvedněte ruku,“ řekl. Bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.) pak upozornil, že od Pekingu se Praha v podstatě nemá co učit. „Myslím si, že partnerství Prahy s Pekingem je pouze politická věc,“ řekl.

Jednotná Čína = oficiální politika Česka

Bod o jednotné Číně naopak obhajoval zastupitel ČSSD Lukáš Kaucký. „Je to doslovná citace oficiální politiky ČR, která platí více než čtvrt století bez ohledu na to, kdo vládl. Je to součást zahraniční politiky i Německa nebo USA. Část o Tchaj-wanu je tam proto, že Praha má od roku 2001 memorandum o spolupráci s jeho hlavním městem,“ řekl. Uzavření partnerství prý inicioval Peking.

Pražské zastupitelstvo dokument nakonec schválilo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS. Z osmi zastupitelů ODS proti hlasovali pouze exprimátor Bohuslav Svoboda, předseda pražské ODS Filip Humplík a starosta Vinoře František Švarc.

Nesouhlas by přinesl problémy

Poté, co minulý týden smlouvu zamítla městská rada, upozornily Lidové noviny na to, že její nepřijetí způsobí problémy podnikatelům, kteří jsou zainteresovaní v obchodech s čínskými investory. Kaucký pak deníku řekl, že by neodsouhlasení mohlo ohrozit také plánované zavedení přímé letecké linky z Prahy do Šanghaje a fungování už zavedené linky Praha-Peking.

Kuriozitou jednání bylo ukončení diskuse dříve, než začala. Navrhl to zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Dovolím si shrnout, co zazní: ODS odsoudí komunistický režim, TOP 09 zmíní odkaz Václava Havla, Trojkoalice bude mluvit o Tibetu, KSČM o zločinech kapitalismu, ANO zmíní ekonomický přínos, ČSSD podporu zahraniční politiky vlády, Tomáš Hudeček řekne, že je proti, a proto bude hlasovat pro, a piráti řeknou, že tu nechtějí čínský internet,“ řekl. Zastupitelé následně ukončení debaty odsouhlasili.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...