Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha zaplatila část dluhu za tunel Blanka, Metrostavu poslala 450 milionů

Česko

  17:14
PRAHA - Praha už vyplatila firmě Metrostav zhruba 450 milionů korun, což je asi třetina z dlužné částky za stavbu tunelového komplexu Blanka, řekl primátor Bohuslav Svoboda. Přijatou částku potvrdil i mluvčí Metrostavu František Polák. Do týdne by podle primátora mělo na účet firmy přijít dalších 120 milionů.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Metrostavu neproplácela faktury od loňského května. Dluh za odvedené práce se vyšplhal na zhruba 1,5 miliardy korun. Pozastavení plateb vysvětlovalo město tím, že během výstavby se udělaly významné změny v projektu, které je třeba zkontrolovat.

Neproplacené faktury prochází kontrolou

Podle nedávno schváleného materiálu změny vznikly například při podrobném výpočtu některých staveb, který nebyl součástí původní zadávací dokumentace. Další vznikly při upřesnění geologických podmínek při výstavbě.

Kolem stavby tunelového komplexu se objevila řada spekulací.
Tunelový komplex Blanka je součástí Městského okruhu v Praze.

Neproplacené faktury nyní prověřuje firma, kterou si město najalo. Ty, které odpovídají původnímu zadání, hned proplácí. Kontroly by podle primátora měly být dokončeny do poloviny dubna. Primátor zároveň znovu zopakoval, že termín dokončení a zprovoznění tunelového komplexu není ohrožen. "Ano, děláme vše pro to, aby to tak bylo," uvedl na dotaz, zda město stihne Blanku otevřít v příštím roce.

ČTĚTE TAKÉ

Tunelový komplex Blanka je součástí vnitřního obchvatu města. Jeho výstavba začala v roce 2007. Minulé vedení města za bývalého primátora Pavla Béma tvrdilo, že stavba bude stát asi 28 miliard korun. Podle současného vedení by měla výsledná cena činit 36 miliard korun. Blanka je jedním z hlavních témat smírčího řízení, které nyní vedou radní za ODS a TOP 09.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat